Dijital Pazarlama Girişimcilik Sosyal Medya

360 Derece Pazarlama Nedir?

360 derece pazarlama, bir tüketicinin bir markayla sahip olduğu tüm çeşitli temas noktalarında tutarlı mesajlar içeren entegre bir pazarlama planı veya kampanyasıdır. Ardından, hedef kitleleriyle bağlantı kurmak için mevcut tüm kaynakları kullanır ve onları bir ürün veya hizmeti satın almaya veya sözleşme yapmaya yönlendirir.

360 derece kavramını, tüm kaynaklardan yararlandığımız bir daire olarak düşünülmesi gerektiğini ve her eylemin büyük resmin bir parçası olarak görülmesi gerektiği fikrini iletmek için kullanıyoruz. 360 derece Pazarlama, müşterileri birlikte kazanmak için kullanmak istediğimiz mesajı ileten kapsamlı stratejiler oluşturmak için tüm pazarlama disiplinlerini kullanır.

360 Derece Pazarlama Yaklaşımının Pazarlamadan Farkı Nedir?

Pazarlamanın ve 360 derece pazarlamanın da hedefi  gelir elde etmektir. Ancak 360 derece pazarlama yaklaşımı, mesajınızı ve markanızı hedef kitlenize planlı ve yenilenmiş bir şekilde iletmektir.

360 Derece Pazarlamada Dikkat Edilecek Hususlar;

360 derece pazarlama stratejisi ile ilerleyeceksiniz aşağıda belirttiğim hususlara dikkat etmenizi öneririm.

Müşteri Bulmak İçin Veriye Dayalı Yaklaşımı Kullanın

Verileri ve analitiği kullanmak, hedef kitlenize doğru yerde ve zamanda doğru mesajla hedeflemenize yardımcı olabilir. Bu, yalnızca zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda işin size en fazla gelir getiren ve daha hızlı büyüyen kısmına odaklanabilirsiniz.

Dijital Trendleri Avantajınıza Kullanın

Mobil teknoloji ve sosyal medyada hala büyük bir büyüme var. Yeni platformlar ve kanallar, müşterilerinizle çok farklı şekillerde iletişim kurmanıza olanak tanır. Bazen değişmek veya yeni bir bölgeye girmek korkutucu olabilir, ancak müşterileriniz oradaysa sizlerin de orada bulunması gerekir.

Müşterilerinizi Önemseyin

Dijital dünyada, satın alma sonrası her zamankinden daha önemli. Sadece kötü bir inceleme markaları mahvedebileceği için değil, aynı zamanda mutlu bir işletmenizin büyümesine yardımcı olan bir elçi olabilir. 360 derece pazarlamada sadece yeni müşteriler kazanmayı değil, onları elde tutmaya ve onları mutlu tutmaya da odaklanırsınız.

360 Derece Pazarlama Kampanyası Oluşturma

360 Derece pazarlama kampanyası oluştururken üzerinde durulması gereken platformlar bunlardır.

Web Site Tasarımı / Web Sitesi Geliştirme

Web site, büyük ölçüde markanızın yüzü ve kimliğidir. En yeni özelliklere ve net içeriğe sahip iyi görünümlü bir web sitesi, kullanıcılarınız üzerinde iyi bir izlenim bırakacağından emin olabilirsiniz. Kullanıcılar sizi teknoloji konusunda bilgili ve kitlenizle iletişim kurmakla ilgilenen bir işletme olarak görecekler.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Etkili bir web site oluşturmanın sonrasında gelen adımdır ve iyi tasarlanmış bir web sitesinin ilk temel adımını oluşturur. SEO stratejisi, sitenizi arama motoru sıralamalarında yükseltmeye yardımcı olacak faaliyetler etrafında toplanır. Birkaç önemli ipucu;

 • Bilgisayarlar için değil, hedef kitleniz için içerik yazın
 • İyi hazırlanmış içeriği tutarlı bir şekilde yayınlayın. Bu sayfa içeriği, bloglar, teknik incelemeler, basın bültenleri ve diğer ilgi çekici bilgiler şeklinde olabilir.
 • Sonuçları ve yatırım getirisini takip edebilmek için web analitiği uygulayın.
 • Anahtar sözcükler kullanın, ancak yalnızca anlamlı olduğunda.

Ücretli Reklamcılık

SEO gibi, ücretli reklamcılık da sitenize trafik çeker. Bu trafiğinizde ve olası satış yaratmada daha hızlı artışlar görebileceğiniz anlamına gelebilir, ancak stratejik bir yaklaşım benimsemeniz önemlidir. Birkaç ipucu;

 • Bu hedeflenen potansiyel müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak için açılış sayfaları oluşturabilir ve bunları satış huninizde toplayabilirsiniz.
 • Mümkün olan en iyi sonuçları elde etmek için coğrafi konumları, günün saatlerini ve anahtar kelimeleri dikkatlice hedefleyin.
 • Hangilerinin en iyi yatırım getirisini sağladığını takip ederken reklamlarınız ve kampanya mesajlarınızı değiştirin.

Ücretli reklamcılık ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve sitenize trafik çekebilirsiniz. Ücretli reklamcılık platformlarından biri olan Theadx  de uygun maliyetler ile reklamlarınızı yayınlayabilir, pazarlama hedeflerinize adım adım ulaşabilirsiniz.

E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizi müşteri olana kadar beslenmenin en iyi yoludur. Potansiyel müşterilerinize e-posta yoluyla hemen pazarlamaya başlamak için otomatik yanıtlayıcılar ayarlamak hızlı ve kolaydır. Birkaç ipucu;

 • Hedef kitlenizle bağlı kurmak ve markanızı oluşturmak için e-posta pazarlamanızda tutarlı olun.
 • E-posta pazarlama mesajınızın doğru olduğundan emin olun.
 • Gerçek ve ilgi uyandıran haberler ve promosyonlarla ilgi çekmeye devam edin.

E-posta pazarlamanız için bölümlere ayrılmış listeler oluşturabilir, belirli mesajları belirli demografik özelliklere hedefleyebilir veya yalnızca toplu mesajlaşma yaklaşımıyla gidebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması

360 derece pazarlamanın bir parçası olarak sosyal medya pazarlaması kullandığınızda, bu gönderilerin ve reklamların müşterilerle organik ve gerçek hissettirecek şekilde etkileşim kurmasını istersiniz. Kitlenizle bağlantı kurmanız, ilişkiler kurmanız, markanızı oluşturmanız ve sahne arkasında gerçek bir siz olduğunu göstermeniz gerekir. Birkaç ipucu;

 • Hedef kitlenizin kim olduğunu, neye ihtiyaç duyduklarını ve onlara en iyi nasıl yardım edebileceğinizden emin olun.
 • Her platformda her şey olmaya çalışmayın. Müşterilerinizin aktif kullandığı platformlara odaklanın.
 • Hedefler belirleyin, mesaj vermeye karar verin ve ardından bu sözü tutarlı bir şekilde yerine getirin.

Çevrimdışı Pazarlama

Çevrimdışı pazarlama hala aktif olarak kullanılan bir pazarlama stratejisidir. İşletmenizin pazarlama karmasının hayati bir parçası olabilir. Diğer bir çok çevrimiçi platform ve stratejik yaklaşımla, hala denenmiş ve gerçek olası satış yaratma ve dönüştürme yöntemlerinin olduğunu unutmamak gerekir. Çevrimdışı pazarlama modelleri; reklam panosu, radyolar, TV reklamları, basılı el ilanları, broşürler, mağaza etkinlikleri, seminerler ve daha fazlası.

Özetleyecek olursak;
Pazarlama herhangi bir işletmenin özellikle de yeni olanın en önemli parçasıdır. İşletmenizin müşterileriniz ve müşterileriniz tarafından nasıl görüldüğünü etkiler ve başarınızı doğrudan kontrol eder. Bu yüzden 360 derece pazarlama yaklaşımını benimseyin ve ilişkiler kurun. Mevcut müşterilerinize daha iyi hizmet vermek ve yeni müşteriler kazanmak için hareket edin.

Daha fazla ipucu ve bilgi için TURKTİCARET.Net’in diğer makalelerine göz atmayı unutmayın.

Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?
Seo Nedir, Ne İşe Yarar?
Başarılı Bir E-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın