Sosyal Medya Girişimcilik

Başarılı Bir YouTuber Olmak İçin Neler Gereklidir?

YouTube’da herkes bir video yayınlayabilir, ancak bir milyondan fazla abonesi olan takip ettiğiniz kanalları, oluşturmak ve sürdürmek ciddi bir çalışma ve kararlılık gerektirir. Peki, nasıl başarılı bir Youtuber olunur?Youtuber terimi, bir YouTube içerik oluşturucusunu ifade eder. Temel olarak YouTube, her türden videoları barındıran Google ürünlerinden biridir. Dolayısıyla, video paylaşım sitesi YouTube için videolar oluşturan kişi bir tür “videograf”dır.

YouTube’daki ana içerik videolardır. Eğlendirici, eğitici veya bilgilendirici olabilirler. Web sitesinin amacı, YouTube kullanıcılarının izleme keyfi için videoları harmanlamaktır. Dolayısıyla, Youtube içerik oluşturucuları Youtuber olarak da bilinir.

YouTuber

YouTube’tan Para Kazanmanın Yolları

Para kazanmak için bir öncelikli olarak YouTube kanalı sahibi olun , alakalı içerik yayınlayın ve trafik oluşturun. Trafik, reklamlardan ne kadar kazandığınızı belirler. Ayrıca hem dijital hem de dijital olmayan ürünlerin satış ortağı bağlantıları ve ürünleri yoluyla kanallarınızdan para kazanabilirsiniz.  YouTube İş Ortağı Programı’na kabul edilmek için şunları yapmanız gerekir: En az 1.000 aboneye sahip olmak, son 12 ayda 4.000 geçerli genel izlenme saatine ulaşmak, AdSense hesabınızın olması.

 • Reklam geliri: Görüntülü, yer paylaşımlı ve video reklamlardan elde edilen reklam geliriyle YouTube’da para kazanabilirsiniz. En az 18 yaşında olmalı veya AdSense aracılığıyla ödemelerinizi gerçekleştirebilecek 18 yaşından büyük bir yasal vasiye sahip olmalısınız. Reklamverenlere uygun içerik kurallarını karşılayan içerik oluşturmalısınız.
 • Kanal üyelikleri: Üyeleriniz, sunduğunuz özel ayrıcalıklar karşılığında aylık olarak yinelenen ödemeler yapar. En az 18 yaşında olmalı ve 30.000’den fazla aboneye sahip olmalısınız.
 • Ürün rafı: Hayranlarınız, izleme sayfalarınızda sergilenen resmi markalı ürünlere göz atabilir ve satın alabilir. En az 18 yaşında olmalı ve 10.000’den fazla aboneye sahip olmalısınız.

 • YouTube Premium Geliri: İçeriğinizi izleyen YouTube Premium abonesinin abonelik ücretinin bir kısmını alarak gelir elde edebilirsiniz.  Youtube Premium abonelerinden daha fazla gelir elde etmek için bu izleyicilerin neler izlediğini analiz ederek onlar tarafından izlenen içerikler oluşturabilirsiniz.
 • Satış ortağı bağlantıları: Hiç YouTuber’ın bir ürünü gözden geçirdiği bir video izlediniz mi? Bir YouTuber’ın “favori markası” adına attığı bir video… Satış ortağı bağlantıları, bir YouTuber’ın makyaj gibi bir ürünü  yada herhangi bir hizmeti incelemesini veya bunlardan bahsetmesini içerir. Bir izleyici video açıklamasında bulunan bağlantıya tıkladığında ve bir satın alma işlemi yaptığında, YouTuber  olarak bu satın alma işleminin bir yüzdesini kazanabilirsiniz.
 • Sponsorluk: Ünlü YouTuber’lar ayrıca marka sponsorluklarından da para kazanıyor. Güçlü bir takipçi kitlesine sahip büyük bir YouTuber iseniz, şirketler sizinle ortaklık kurmak isteyecektir. Markalardan,  ürünlerini gözden geçirmeleri, tanıtmaları ve satışlarını artırmaları için ödeme alabilirsiniz.

Youtuber Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Başarılı olmak için bazı temel becerilere ihtiyacınız olacak. Bu beceriler şunları içerir:

 • Yaratıcılık
 • Kalıcılık
 • Eğlenceli olmak
 • Kendinizi markalayın
 • Daha büyük kanallarla işbirliği yapma.
 • Yenilikçi olun.
 • Organize olmak.
 • Güçlü bir iş ahlakına sahip olmak.
 • Hırslı olmak.

Nasıl YouTuber Olacağınıza İlişkin Adımlar

Yeni başlayan bir YouTuber olmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Diğer Başarılı YouTube Kanallarını İzleyerek Başlayın:

  Başarılı bir YouTuber olmak istiyorsanız, işe YouTube izleyerek başlamalısınız. Var olan başarılı YouTuber’ları inceleyin. Ortaya koydukları içerik türlerine bakın ve görüntüleyenlerinin ve abonelerinin onlara nasıl tepki verdiğini görmek için videolarındaki yorum bölümlerini okuyun.

 • YouTube’da Doldurmak İstediğiniz Bir Boşluğu Belirleyin:

  Halihazırda kendisine ayrılmış büyük bir YouTube kanalına sahip olmayan belirli bir konu hakkında bilgi veya beceriniz var mı? Ya da belki makyaj yapmayı seviyorsunuz ve YouTube’da sayısız makyaj eğitim kanalı varken, hiçbirinin veya çok azının belirlediğiniz konu üzerine odaklanmadığını fark ediyorsunuz. YouTube’da doldurabileceğiniz boşlukları arayın.

 • Bir Niş Seçin:

  Bir Youtuber olarak başarılı olmak için ilgi alan bir pazarlama alanı seçmelisiniz. Bir niş seçmek sizi yalnızca onunla sınırlamaz. Pazarlama alanınızla ilgili diğer fikirleri de kullanabilirsiniz.  Örneğin, yaşam tarzı ve moda nişini seçerseniz, alt kategoriler olarak sağlıklı yaşam ve pratik bilgiler hakkında videolar ile kanalınızdaki video çeşitliliğini arttırabilirsiniz.

 • Kanal Hedefinizi Belirleyin:

  Youtuber olmanın bir sonraki adımı, Youtube kanalınız için net belirlenmiş hedeflere sahip olmaktır. Önce belirli bir hedef kitle seçin, ardından neyi başarmayı planladığınızı belirleyin.

 • İçerik Fikirleri:

  Kanal hedefinizi açıkça belirttiyseniz, bu başarıyı gerçekleştirmenize yardımcı olabilecek içerik fikirleri üretmeye devam etmelisiniz.  Başarılı bir youtuber olma konusunda ciddiyseniz, sırasına göre açıkça ifade edilmiş 40’tan fazla içerik fikrine sahip olmalısınız.

 • Ekipman:

  Sahip olmanız gerekenler; kamera, aydınlatma, mikrofon, tripod ve iyi bir video düzenleme programı. Videolarınızı nasıl düzenleyeceğinizi öğrenmek, daha fazla izleyici de çekebilir. Kaliteli ve büyüleyici efektlere sahip ilgi çekici içerikler, videolarınızın öne çıkmasına yardımcı olabilir.

 • Arama Motoru Optimizasyonu:

  Özellikle, bir YouTuber olarak kazanmayı düşünüyorsanız, içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun, görüntüleyenler olmadan, para kazanmanız mümkün değildir. Başarıya ulaşmanın yolu, arama sonuçları için kanalınızı optimize ederek organik trafik oluşturmaktır.  Yayınladığınız her içerik için, anahtar kelimeleri YouTube’da arama yapanlar için ilk seçenek olacak şekilde optimize etmelisiniz. Kalite önemlidir, ancak Google aramadaki görünüm paraya dönüşecek trafiği oluşturacaktır.

 • Düzenli Olarak İçerik Yayınlamaya Başlayın:

  Başarılı olmanın anahtarı içeriğe ayak uydurmaktır. Görüntüleyenlerin sizden ne zaman yeni videolar bekleyeceklerini bilmeleri için kendinizi düzenli bir yayın programına alın. Örneğin, her Salı saat 20: 00’de kanalınızı yeniden ziyaret eden sadık bir abone kitlesi oluşturacaksınız çünkü onlar için yeni içerik yükleyeceğinizi biliyorlar.

 • Kanalınızı Diğer Platformlarda Tanıtın:

  Organik aramanın yanı sıra, trafik almak için kanalınızı diğer platformlarda da tanıtabilirsiniz. Sosyal medya platformu oluşturmalı, hedef kitlenize ulaşmak için reklam yayınlamalısınız. Facebook, Instagram ve Twitter gibi YouTube hesabınıza bağlı sosyal medya kanalları oluşturun. Ardından videolarınızı bu kanallarda paylaşmaya ve takipçileri tıklamaları YouTube kanalınıza yönlendirmeye başlayın. Önemli olan onları sosyal medyada tutmak değil, kanalınıza yönlendirmektir.

 • Kanalınızdan Para Kazanın:

  Kanalınızdan para kazanmak için You Tube Partners Programına başvurabilirsiniz. Ancak, başvurmadan önce yukarıdaki uygunluk durumlarını dikkate almanız önemlidir. Başvurunuz onaylandıktan ve adsense’inizi aldıktan sonra, video başına görüntülemenizi büyütmeye odaklanmalısınız. Bir Youtuber olarak daha fazla trafik, daha fazla para anlamına gelir. Ayrıca daha fazla para kazanmak için kanalınızda ürün satabilir veya sponsorlu videolar yayınlayabilirsiniz.

 • İçeriğinizin Reklamını Yapın:

  Instagram ve Facebook gibi sosyal medyadaki reklamlar için ödeme yapın. Bu şekilde ulaşmak istediğiniz belirli demografik özellikleri de hedefleyebilirsiniz.

 • Hedef Kitleniz İçin Neyin İşe Yaradığını Öğrenin:

  Neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için izleyicilerinizle bağlantı kurmaya devam etmeniz önemlidir. Kitlenizin daha fazla ne görmek istediğine bakmak istiyorsanız, demografinizi analiz edin, video görüntülemelerinizi takip edin ve sosyal medyada anketler yapın! Sonuçta, onlar için içerik yayınlıyorsunuz, bu yüzden onların isteklerine bir dereceye kadar hitap etmelisiniz. Videolarınızı analiz etmek için Google Analytics’ten yardım alabilirsiniz. Google Analytics’i incelediğimiz makalemiz incelemek için tıklayınız.

Youtuber Olmanın Maliyeti Nedir?

Temelde maliyet, iyi ve kaliteli içerikler üretmek için gerekli ekipmanı satın almaktır. Kaliteli bir kameranız, iyi bir mikrofona erişiminiz ve düzenleme programlarınız var ise daha az harcayabilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın