Hosting Teknoloji

Bağlantınız Gizli Değil Hatası ve Çözümü

Bağlantınız gizli değil hatası yalnızca HTTPS üzerinden çalışan sitelerle alakalıdır. Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız sitenin barındırıldığı sunucuya bir istek gönderir. Ardından tarayıcının, mevcut gizlilik standartlarına uygunluğunu kontrol etmek için siteye yüklenen sertifikayı doğrulaması gerekir.

Tarayıcı sertifikanın geçerli olmadığını tespit ederse, siteye erişmenizi otomatik olarak engellemeye çalışır. Bu özellik, kullanıcıyı korumak için web tarayıcılarında yerleşik olarak bulunur. Sertifika doğru ayarlanmazsa, bu, verilerin düzgün şekilde şifrelenemeyeceği ve bu nedenle sitenin ziyaret edilmesinin güvenli olmadığı anlamına gelir. Bu durum özellikle üyelik ile oturum açılan veya ödeme bilgilerini alan siteler için geçerlidir. Siteyi yüklemek yerine bağlantınız gizli değil hatası verir. Google Chrome açılmıyor gibi gözükse de bu sorun farklı tarayıcılarda da görülebilir.

Bu hata nasıl çözülür? İşte bağlantınız gizli değil hatasını çözmenize yarayacak 7 ipucu:

 • Sayfayı Yeniden Yükleyin

Bağlantınız gizli değil hatasıyla karşılaştığınızda denemeniz gereken ilk şeylerden biri, tarayıcınızı kapatıp yeniden açmak ve sayfayı yeniden yüklemeyi denemektir. Web sitesi sahibi şu anda SSL sertifikasını yeniden yayınlıyor olabilir veya tarayıcınızla alakalı bir durum söz konusu olabilir.

 • Manuel İlerleme (Güvenli Değil)

İkinci seçeneğiniz ve en çok kullanılan manuel olarak devam etmektir. Ancak bu seçenek ile devam ettiğinizde hiçbir bilginizin şifrelenmeyebileceğini göz önünde bulundurun. Ödeme yapacağınız ve ya kişisel bilgilerinizi paylaştığınız bir web sitesi ise buna dikkat etmelisiniz.

Web sitesinin güvenliğinin ihlal edilmiş olması ve kötü niyetli bir yeniden yönlendirme olması da mümkündür.

Yine de devam etmek istiyorsanız, genellikle hata ekranının alt kısmında tıklayabileceğiniz bir “domainname.com’a git” bağlantısı vardır. Tarayıcıya bağlı olarak bu, bazen “Gelişmiş” seçeneği altında yazmaktadır.

bağlantınız gizli değil hatası ve çözümü 1

 • Bir Kafede veya Havaalanında Mısınız?

Kafeler ve havaalanı Wi-Fi ağları, kullanıcıların “bağlantınız gizli değil” hatasını gördüğü en popüler yerlerdir. Bunun sebebi hala her şeyi HTTPS üzerinden çalıştırmadığından veya çalışıyorsa, doğru şekilde yapılandırılmamasından kaynaklanır. Bu genellikle, giriş yapmak için şartları ve sözleşmeyi kabul etmeniz gereken ara ekranla ilgilidir. Bu ekranda şartları kabul etmeden önce bir HTTPS (güvenli) sitesine bağlanmaya çalışıyorsanız, bu hata ortaya çıkabilir. Peki bunu nasıl aşabilirsiniz?

 1. Kafeye veya havalimanının Wi-Fi ağına bağlanın.
 2. HTTPS olmayan bir siteye göz atın
 3. Daha sonra oturum açma sayfası açılmalıdır. Şartları kabul edebilir ve ardından giriş yapabilirsiniz.
 4. Bağlandıktan sonra HTTPS üzerinden sitelere göz atabilirsiniz.
 5. Bilgisayarınızın Saatini Kontrol Edin

“Bağlantınız gizli değil” hatasını görmenizin çok yaygın bir başka nedeni de bilgisayarınızın saatinin yanlış olmasıdır.  Yeni bir bilgisayar, özellikle de Wi-Fi’ye ilk kez bağlanan dizüstü bilgisayarlar satın aldıysanız, bu başınıza gelebilir.

 •  Gizli Modda Deneyin

Bağlantınız gizli değil hatası için bir sonraki önerimiz genellikle tarayıcınızın önbelleğini temizlemek olacaktır. Sorunun tarayıcı önbelleğiniz olduğunu anlamak için aynı siteyi gizli sekmede test edebilirsiniz. Eğer orada siteyi açabiliyorsanız, tarayıcı önbelleğinizi temizleyerek siteye giriş yapabilirsiniz.

 • DNS Sunucularını Değiştirin

Deneyebileceğiniz bir sonraki şey, DNS sunucularınızı değiştirmek. Daha önce Google’ın Genel DNS’sini (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) veya Cloudflare’nin DNS’sini ( 1.1.1.1  ve 1.0.0.1) kullanırken “bağlantınız gizli değil” hatasının gerçekleştiğini gördük. Bunu kaldırmak ve varsayılan olarak ISS’nizin DNS sunucularına geri dönmek bazen DNS hatalarını düzeltebilir.

Bunu Windows’ta yapmak için ağ bağlantı özelliklerine gidin ve “DNS sunucu adresini otomatik olarak al’ın seçili olduğundan emin olun. Yönlendiricinize Google’ın Genel DNS’sini veya Cloudflare’ın DNS’sini eklediyseniz, oradan da kaldırmanız gerekebilir.

bağlantınız gizli değil hatası ve çözümü 2

 • VPN ve Antivirüsü Geçici Olarak Devre Dışı Bırakın

Bazen VPN’ler ve Antivirüs yazılımı, belirli SSL sertifikalarını veya bağlantılarını engelleyebilir. Eğer kullanıyorsanız Chrome’daki “bağlantınız gizli değil” hatasını çözüp çözmediğini görmek için geçici olarak devre dışı bırakmayı veya “SSL Tarama” özelliğini kapatmayı deneyin.

 • Sertifikanın Süresinin Dolmadığından Emin Olun

Web sitesi sahibinin haberi olmadan süresi dolan SSL sertifikaları olabilir. SSL süresi biten bir siteye girdiğinizde bu hata ile karşılaşabilirsiniz.

Tipik olarak bu, aşağıdaki nedenlerden dolayı olur:

 1. Web sitesi sahibi,  SSL sertifika sağlayıcısında otomatik yenilemeyi etkinleştirmemiştir ve ya etkinleştirmiştir fakat kullanıcı ödeme yöntemini güncellemeyi unuttuğu için ödeme başarısız olmuştur.
 2. Sitedeyken Chrome DevTools’u açarak sertifikanın sona erme tarihini kolayca kontrol edebilirsiniz. Güvenlik sekmesine tıklayın ve “Sertifikayı görüntüle”ye tıklayın. “Geçerlilik başlangıç” tarihleri ​​sertifika bilgilerinde gösterilecektir.
 3. SSL sertifikası süresine bakmanın bir diğer yolu ise SSL Sorgulama Aracına ziyaret ettiğiniz alan adını yazın ve sorgulayın. Sorgu sonucunda SSL sertifika tipini, geçerlilik süresi gibi detayları görebilirsiniz.

Umarız yukarıdaki ipuçlarından biri “bağlantınız gizli değil” hatasını çözmenize yardımcı olur. Kendi web sitenizde SSL problemi yaşamamanız adına TURKTICARET.Net SSL Hizmetlerini inceleyin.