Dijital Pazarlama Sosyal Medya Teknoloji

Canva Nasıl Kullanılır? A’dan Z’ye Canva Rehberi

Canva, güzel projeler oluşturmak ve tasarım sürecini basitleştirmek için çalışan bir grafik tasarım aracıdır. Bu nedenle, bir hesap kolayca oluşturulabilir ve her şey bir web tarayıcısı aracılığıyla veya iOS veya Android uygulamalarında çalışır.

Canva Nasıl Çalışır?

Canva , kullanıcıların herhangi bir tasarım deneyimi olmadan profesyonel tasarımlar oluşturmasına olanak tanıyan ücretsiz bir çevrimiçi grafik tasarım aracıdır.E-postanız, Google Hesabınız veya Facebook’unuzla giriş yaparak Canva’ya kaydolmak kolaydır. Posterler, el ilanları, sosyal medya gönderileri ve daha fazlası için tasarımlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca tasarımlarınıza kolaylıkla metin ve resim ekleyebilirsiniz. Artık Photoshop’ta saatler harcamak veya grafik tasarımcılara yüzlerce dolar ödemek konusunda endişelenmenize gerek yok!

Canva Nasıl Kullanılır A'dan Z'ye Canva Rehberi 2

Ana Özellikler

 • Sıfırdan tasarım oluşturma veya şablon kullanma yeteneği
 • Bir tasarıma metin ve resim ekleyebilme
 • Çok çeşitli yazı tipleri ve resimler arasından seçim yapın
 • Tasarımlarınızı kaydetme ve paylaşma yeteneği
 • Kolay tasarım için basit ve sezgisel arayüz

Canva’da bir hesap oluşturmak, kendi tasarımlarınızı oluşturmanın ilk adımıdır. Bir hesap oluşturmak için tek yapmanız gereken e-posta adresinizi girmek ve onaylamak için size gönderdikleri bağlantıya tıklamak. Hesabınızı onayladıktan sonra, sizi doğrudan Canva’ya götürecektir.

Canva Ne İçin Kullanılır?

Reklamlardan, sosyal medya görselleri, tabelalara, logolardan, görsel düzenlemelere kadar Canva, bir işletmenin etkili tasarımlar oluşturmak için ihtiyaç duyduğu her şeye sahiptir. Öyleyse nasıl kullanılabileceğine bir göz atalım.

Fotoğraf Düzenleme

Canva Photo Editor, kendi resimlerinizi geliştirmek için güçlü bir araçtır. Kullanımı kolay arayüzü ile fotoğraf konusunu ayarlayabilir, daha profesyonel bir görünüm için arka plan bulanıklığı ekleyebilir ve mükemmel havayı yaratmak için estetik filtreler uygulayabilirsiniz. İster profesyonel bir fotoğrafçı olun, ister sadece kişisel fotoğraflarınızı geliştirmek isteyin, Canva Photo Editor, işinizi halletmek için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Fotoğraf Kolajları

Canva Photo Collage Maker, birden fazla fotoğrafı tek bir tasarımda sergilemenin kolay ve eğlenceli bir yoludur. Her duruma uygun kolajlar oluşturmanıza olanak tanıyan çeşitli şablonlar ve düzen seçenekleri sunar. Tasarımı kendi fotoğraflarınızla kolayca özelleştirebilir, metin ve grafikler ekleyebilir ve genel görünümü iyileştirmek için bir dizi filtre ve efekt arasından seçim yapabilirsiniz. Canva Photo Collage Maker ile dakikalar içinde kolaylıkla çarpıcı kolajlar oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya Gönderileri

Canva, Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn gibi platformlarda öne çıkan sosyal medya gönderileri yapmanıza yardımcı olacak şablonlar ve tasarım öğeleri sunar. Bir Pro veya Teams hesabıyla doğrudan Canva’dan bu platformlara gönderileri kolayca planlayarak sosyal medya varlığınızı yönetirken zamandan ve emekten tasarruf edebilirsiniz. Sezgisel tasarım özellikleriyle Canva, profesyonel görünümlü gönderiler oluşturmayı çok kolaylaştırır.

Logolar

Canva logo oluşturucu, markanız için dakikalar içinde benzersiz, profesyonel bir logo oluşturmanın hızlı ve basit bir yoludur. Marka kimliğinizi doğru bir şekilde yansıtan özel bir logo oluşturmak için çeşitli şablonlar arasından seçim yapabilir veya sıfırdan başlayabilirsiniz. Logonuzdan memnun kaldığınızda, web sitenizde, kartvizitlerinizde ve diğer pazarlama malzemelerinizde kullanmak üzere çeşitli dosya biçimlerinde kolayca indirebilirsiniz.

Grafik Tasarım

Canva, grafik tasarımcılar için değerli bir araçtır. Müşteriler için logolar, sosyal medya gönderileri, sunumlar, el ilanları, broşürler ve infografikler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Canva, müşterinizin vizyonunu hayata geçirmek için şablonlar ve tasarım öğeleri sunarak tasarım işiniz veya serbest çalışmanız için fırsatlar sunar.

Sunumlar

Canva sunum aracı, şablonları ve tasarım öğeleriyle profesyonel sunumlar oluşturmayı kolaylaştırır. Sunumunuzu kendi resimleriniz, grafikleriniz ve metninizle kişiselleştirin ve markanız için benzersiz sunumlar oluşturun. Sunularınızı kolayca hazırladıktan sonra indirin veya paylaşın. Canva, etkileyici sunumlar oluşturmanıza yardımcı olur.

Canva’nın Maliyeti Ne Kadardır?

Canva, tasarım yeteneklerinden yararlanmak isteyen işletmeler için çok sayıda seçenek sunar. Ücretsiz plandan Canva Pro ve Canva Teams’e kadar dikkate alınması gereken bir dizi özellik ve maliyet vardır.

Canva Ücretsiz, Canva tasarım dünyasını keşfetmeye başlamanın harika bir yoludur. Sürükle ve bırak düzenleyicisiyle, hızla çarpıcı görseller oluşturabilir, sanal sınıf şablonları da dahil olmak üzere 250.000’den fazla ücretsiz şablona, ​​bir milyondan fazla ücretsiz görüntüye ve 5 GB bulut depolama alanına erişebilirsiniz. Tasarım yolculuğunuza başlamak için mükemmel.

Canva Nasıl Kullanılır?

Canva’nın olanaklarını keşfetmek istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu rehber tam size göre. Güçlü tasarım özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için sizi adım adım Canva ile güzel görseller oluşturma sürecine götüreceğiz. Başlayalım!

1. Adım: Kaydolun veya Giriş Yapın.

İlk adım, yeni bir Canva hesabına kaydolmak veya aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen düğmelerden birine tıklayarak mevcut hesabınıza giriş yapmaktır. Çeşitli yöntemlerden birini kullanarak nasıl kaydolacağınızı veya oturum açacağınızı seçmeniz gerekir.

Aşağıdakileri kullanarak Canva’ya kaydolabilir veya oturum açabilirsiniz:

 1. Google,
 2. Facebook,
 3. E-postanız veya
 4. Farklı bir yöntem ile devam et.

Farklı bir yöntem ile devam etme seçeneği ile , Canva’ya kaydolmak veya oturum açmak için Apple, Microsoft, Clever, iş e-postanız veya mobil olmak üzere diğer seçenekler sunar.

2. Adım: Ne Tasarlayacağınızı Seçin.

Artık Canva hesabınıza giriş yaptığınıza göre, ne tasarlayacağınızı seçme zamanı.

3. Adım: Bir Şablon Seçin.

Ücretsiz bir hesabınız varsa, yalnızca ücretsiz şablonları kullanmakla sınırlı kalacaksınız. Diğer tüm şablonlar bir Can Pro veya Teams hesabı gerektirir veya bunlar için ödeme yapmanızı gerektirecek resimler gibi öğeler içerir. Bir şablona karar verdikten sonra, “Bu şablonu özelleştir” düğmesini tıklayın.

4. Adım: Canva Düzenleyiciye Genel Bakış

Canva zengin özelliklere sahiptir ve yeni kullanıcılar için bunaltıcı olabilir. Canva editörünü hızlı bir şekilde tanımanıza yardımcı olmak için işte hızlı bir genel bakış:

 1. Arama kutusu – Bulunduğunuz sekmeye özel arama kutusunu kullanarak resimler, videolar, simgeler ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Bu nedenle, şablon aramak için “Tasarım” sekmesinde arama yapmanız gerekir. Şekilleri veya diğer öğeleri bulmak için “Öğeler” sekmesindeki arama kutusunu kullanın.
 2. Tasarım sekmesi – Burada yeni bir şablon seçebilir veya “Stiller”de farklı yazı tiplerini ve renk kombinasyonlarını deneyebilirsiniz.
 3. Öğeler sekmesi – Bu sekmede çizgiler, şekiller, grafikler, çıkartmalar, fotoğraflar, videolar, çerçeveler, ızgaralar ve daha fazlasını bulacaksınız.
 4. Yüklemeler sekmesi – Kendi resimlerinizi, videolarınızı ve sesinizi buraya yükleyebilirsiniz.
 5. Metin sekmesi – Tasarımınıza metin ve önceden biçimlendirilmiş yazı tipi kombinasyonları eklemek için bu sekmeyi kullanın.
 6. Projeler sekmesi – “Projeler”de, önceki tasarımlarınızın yanı sıra sizin veya ekibinizden herhangi birinin oluşturduğu proje klasörlerini bulabileceksiniz.
 7. Uygulamalar sekmesi – Emojiler, YouTube videoları, GIPHY, Flickr ve çok daha fazlası gibi harika tasarımlar oluşturmak için daha fazla içeriğe erişin.
 8. Notlar – “Sunucu Görünümü”nde görüntülenecek notları buraya ekleyin.
 9. Sayfalar – Bu, projenizdeki toplam sayfa sayısını ve şu anda hangi sayfa numarası üzerinde çalıştığınızı gösterir.
 10. Sayfa ekle – Projenize ek sayfalar eklemek için bu düğmeyi tıklayın.
 11. Sayfaları göster/gizle – Projenizdeki sayfaları ve her sayfanın küçük bir ekran görüntüsünü göstermek veya gizlemek için bu küçük oka tıklayın.
 12. Görüntüle ve yeniden boyutlandır – Bu bölümde yakınlaştırmayı ayarlayabilir, sayfaları “Kılavuz Görünümü”ne alabilir ve sunumlar için tam ekran modunu açabilirsiniz.
 13. Yardım – Tasarımlarınızı oluştururken herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa bu düğmeyi tıklayın.
 14. Tuval – Tüm sihrin gerçekleştiği yer burasıdır. Tasarım için bu alanı kullanmanın yanı sıra, geçerli sayfayı kilitleyebilir, sayfayı çoğaltabilir, bir sayfa ekleyebilir (yukarıdaki #10 gibi) ve üzerinde çalıştığınız sayfaya yorum yapabilirsiniz.
 15. Paylaş – Bu düğmeye tıklamak size tasarımınızı çeşitli formatlarda indirme, sosyal medyada paylaşma, tasarımı bir QR koduna dönüştürme ve çok daha fazlasını yapma seçenekleri sunar.
 16. Bilgiler – Burada, paylaştığınız tasarımlarla ilgili en son bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Toplam görüntüleme, izleyici sayısı, etkileşim ve çok daha fazlasını göreceksiniz.
 17. Proje ortak çalışanları – Ekibinizde kimlerin mevcut proje üzerinde çalıştığını görebileceksiniz.
 18. Tasarım adı – Mevcut projenizi adlandırdığınız yer burasıdır.

5. Adım: Resim Ekleyin.

Artık Canva düzenleyicisine aşina olduğunuza göre, şablon tasarımını kendi amaçlarımız doğrultusunda değiştirme zamanı. Başlamak için “Fotoğraflar”a tıklayarak bir resim ekleyeceğiz.

Canva’da kullanabileceğiniz tonlarca özellik olsa da, artık temelleri bildiğinize göre tasarımımız bu örnek için tamamlandı. Üyeliğinizin bir parçası olarak video, ses, küçük resim veya başka herhangi bir şey ekleyerek denemeler yapabilirsiniz. Bu tasarımı bitirdiğimize göre, ekranınızın sağ üst köşesindeki “Paylaş” düğmesine tıklayarak indirme zamanı geldi. Paylaşım seçenekleri açıldıktan sonra “İndir”i tıklayın.

Canva’nın Artıları

Canva, güçlü ve birçok avantajı olan harika bir araçtır. İşte sunduğu en önemli avantajlardan sadece altı tanesi:

 • Kullanım kolaylığı – Canva inanılmaz derecede basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir, bu nedenle başlamak için herhangi bir deneyime veya ön bilgiye ihtiyacınız yoktur.
 • Tonlarca Şablon – Hangi proje üzerinde çalışıyor olursanız olun, Canva’da tasarımlarınızı daha kolay ve daha hızlı oluşturmanıza yardımcı olacak şablonlar bulacaksınız.
 • Sezgisel sürükle ve bırak işlevi – bu özellik, tasarımlarınıza anında metin, resim ve diğer öğeleri eklemenizi kolaylaştırır.
 • Yüksek Kaliteli Grafikler – Ne tür bir tasarım yaparsanız yapın, Canva ile oluşturulan son görüntü temiz ve profesyonel görünecektir.
 • Ücretsiz Görüntüler ve Varlıklar – Sıfırdan tasarımlar oluştururken kullanışlı olan ücretsiz arka planlara, simgelere, çizimlere ve daha fazlasına erişin.
 • Paylaşılabilir İçerik – Tasarımınız tamamlandıktan sonra, doğrudan uygulamadan Facebook gibi sosyal medya platformlarında bir gönderi veya sayfa olarak yayınlayabilirsiniz.

Canva’nın Eksileri

Canva harika bir araçtır, ancak dezavantajları da vardır. İşte dikkate alınması gereken ana eksilerden 4 tanesi:

 • Sınırlı Ücretsiz Sürüm – Ücretsiz sürümde sınırlı stok fotoğraf, şablon ve yazı tipi seçeneklerinin yanı sıra sınırlı ekip paylaşım yetenekleri bulunur.
 • Dışa Aktarma Seçeneklerinin Eksikliği – Görsellerinizin çıktısını alabileceğiniz biçimler oldukça sınırlıdır, özellikle de ‘PSD’ye dışa aktar’ seçeneğinin olmaması.
 • İnternet Gereklidir – Canva’nın grafiklere erişmek ve bunları düzenlemek için internet bağlantısına ihtiyacı vardır, bu nedenle İnternet yoksa tasarım da yoktur.

Küçük İşletmeler İçin İnanılmaz Canva Özellikleri

Küçük işletmeler, Canva ve onun harika araçlarıyla görsel iletişimlerini geliştirebilir.

Canva Video Düzenleyici

Canva’nın Video Düzenleyicisi, kolaylıkla profesyonel videolar oluşturmak için harika bir araçtır. Başlıklar, geçişler, animasyonlar ve daha fazlası gibi çarpıcı görselleri hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanıza olanak tanıyan kullanışlı özelliklerle doludur.

Kanvas Baskı

Canva Print, herhangi bir yaratıcı proje için harika bir baskı hizmetidir. Yüksek kaliteli fotoğraflar ve sanat eserleri sunar veya her seferinde harika sonuçlar almak için kendi tasarımlarınızı yükleyebilirsiniz. Sezgisel arayüzü ve düzenleme araçlarıyla Canva, güzel bir şey yapmayı kolaylaştırır.

Canva Belgeleri

Canva Docs, belgeleri daha ilgi çekici ve etkili hale getirmek için metin ve görselleri birleştiren bir belge oluşturma aracıdır. Bir dizi tasarım öğesi, işbirliği özellikleri ve gerçek zamanlı düzenleme ile Canva Docs, her amaç için profesyonel, görsel olarak çarpıcı belgeler oluşturmanıza yardımcı olur.

Canva Şablonları

Canva Şablonları, tasarımlarınıza hızlı bir başlangıç ​​yapmanın harika bir yoludur. Yüzbinlerce göz alıcı, önceden hazırlanmış düzen ve şablonla, profesyonel görünümlü görselleri hemen oluşturabilirsiniz. Kartvizitler, el ilanları, posterler ve daha fazlası gibi kategorilerden seçim yapın. Ayrıca, şablonlarda yer alan yüksek çözünürlüklü görseller ve videolar ile projeleriniz için mükemmel bir arka plana sahip olacaksınız.

Canva Marka Kiti

Canva’nın Marka Kiti ile şirketinizin tasarımlarında tutarlılık sağlamak için işletmenizin ayırt edici yazı karakterlerinden, tonlarından, logolarından ve özellikli resimlerinden oluşan uyumlu bir koleksiyon oluşturabilirsiniz. Seçilen tüm öğeler, tasarım platformunuzda rahatlıkla bulunacaktır. Brand Kit’i kullanarak şirketinizin tasarım sürecini kolaylaştırabilir ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz.

Canva Alternatifleri

Canva’ya benzer özellikler ve araçlar sunan alternatifler arıyorsanız, bu dört grafik tasarım uygulamasına kesinlikle göz atmalısınız :

 • Adobe Spark – Adobe Spark, zengin özelliklere sahip seti ile güçlü bir Canva alternatifidir. Adobe paketinin bir parçasıdır ve Photoshop veya InDesign’a sahip olmanızı gerektirmez. Planlarından biri ücretsiz ve premium olanlar çok uygun.
 • Visme – Visme, bilgi grafikleri ve pazarlama malzemeleri gibi karmaşık tasarımlara odaklanır ve biraz daha pahalıdır. Kurum içi kullanım ve ekip işbirliği için çizelgeler ve widget’lar oluşturmada mükemmeldir ve bu da onu sosyal medya pazarlamacıları için yararlı bir araç haline getirir.
 • Crello – Crello, şablonlara kolay erişim için bir arama çubuğu ve Instagram gönderileri için önceden ayarlanmış boyutlar içeren Canva benzeri bir arayüz sunar. Ücretsiz plan, nesne ekleme ve renk paletleri için markalama kitini kullanma seçeneğiyle birlikte beş aylık tasarım indirmesine izin verir.
 • Stencil – Stencil, Photoshop gibi karmaşık yazılımlar gerektirmeden yüksek kaliteli görüntüler oluşturan kullanıcı dostu ve şık bir tasarım aracıdır. Temel görsel içerik ihtiyaçlarını arayan küçük işletmeler için mükemmeldir.