Dijital Pazarlama Girişimcilik Sosyal Medya

İşletmeler İçin Facebook Business Kullanımı

Facebook Business, işletmelerin kendilerini tanıtmak ve marka bilinirliğini arttırmak için kullanabileceği en iyi pazarlama araçlarından biridir. Facebook’un 2,91 milyardan fazla aktif kullanıcı vardır. Facebook Business ile oluşturabileceğiniz işletme sayfası, sizi potansiyel müşterileriniz ile bir araya getirebilir ve ürünlerinizi, hizmetlerinizi sunabilirsiniz. Bu makalemizde sizlere işiniz için Facebook Business’ı nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

İşletmeler İçin Facebook Business Kullanımı 4

Facebook İşletme Sayfası

İşin en temeli Facebook’ta kendinize bir işletme sayfası oluşturmanız ile başlıyor. İşletme sayfası, şirketlerin ve kuruluşların dijitaldeki varlıklarını genişletmek için geliştirebilecekleri bir web sitesidir. İşletme sayfasında mesaj gönderme ve alma, güncellemeler gönderme, bildirimler alma, mağaza açma gibi etkileşim kurma işlevleri içerir. Facebook işletme sayfanızı açtığınızda sizlere sunulan avantajlı özellikleri vardır bunlar;

 • İletişim bilgileri

Potansiyel müşterileriniz numaranızı veya işletmenizin ne zaman açık olduğunu merak edebilirler. Bunun için Facebook işletme sayfasının özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Mağazanızın çalışma günlerini ve saatlerini ekleyebilir, işletme numaranızı, eğer var ise WhatsApp iş hattınızı ekleyebilirsiniz.

 • Potansiyel Müşterileriniz ile Etkileşime Geçin

İşletmenizde aktif olarak neler olduğunu, ürünleriniz içim yaptığınız kampanyaları ve tüm bültenlerinizi işletme sayfanızda paylaşabilirsiniz. Bu sayede en sadık müşterinizden, sizi daha yeni tanıyan müşterilerine kadar birçok potansiyel kişiler ile etkili bir iletişim kurabilirsiniz. Ürünlerinizi ve işletmenizi merak eden kişiler işletme sayfanızdan her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşabilir.

 • Hedef Kitlenizi Tanıyın

Facebook Business ile bir işletme hesabı açtığınızda hedef kitlenize ve onların demografik bilgilerine erişebilirsiniz. İyi bir pazarlama stratejisi ile tüm kampanyalarınızı ve bildirimlerinizi bu hedeflemeler ile daha iyi duyurabilirsiniz.

 • Web Site Trafiğinizi Arttırın

İşletme sayfanızda web sitenize bağlantı vererek sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz. Web sitenize ne kadar çok kişi ulaşırsa ürün ve hizmetlerinizi o kadar kişi görmüş olacaktır.

İşletmeler İçin Facebook Business Kullanımı 1

Facebook Reklamları

Facebook Business sayesinde işletme sayfanıza kurgulamak istediğiniz reklam kampanyalarını  Facebook reklam yöneticisi kısmından gerçekleştirebilirsiniz. Burada aynı anda hem Facebook hem de Instagram sayfanıza reklam çıkabilirsiniz. Sizlere birçok reklam türü sunar bu reklam türleri arasında sizler işletmenize uygun olan türü seçmelisiniz. Facebook reklamlarında reklam etkileşimini en üst seviyeye çıkarmak önemlidir. Bunun için birkaç ipucu vardır. Bunlar;

 • Reklamlar İçin Hedef Belirleyin

Reklamlar, net bir hedefleri olduğunda etkilidir. Kendinize belirlediğiniz hedefler reklamlarınızın ilerlemesini, optimize edilmesini kolaylaştırır. Marka bilinirliği için kurguladığınız bir kampanyanın optimizasyon süresi, etkileşimleri ve birim maliyetleri satış üzerine kurguladığınız bir kampanyadan farklı yönde ilerleyecektir. Bu sebeple bir kampanya kurgusuna başlamadan önce reklam hedeflerinizi belirlemeniz önemli olacaktır.

 • Hedef Kitlenizi Belirleyin

Facebook, konum, demografi, ilgi alanları, davranışlar vb. özellikleri sizlere sunarak hedef kitlenizi ayarlamanızda yardımcı olur. Burada önemli olan sizlerin doğru hedef kitleyi seçmeniz. Hedef kitle seçiminde ürünleriniz ile ilgilenebilecek niş kitleleri seçmek sizler için daha iyi bir seçenek olacaktır. Hedef kitlenizi geniş tutup reklamlarınızın kaybolmasından ziyade hedef kitlenizi daraltarak işletmeniz ile ilgilenebilecek kitleye odaklanmak her zaman daha iyidir.

 • Bütçenizi Belirleyin

İşletmenizin belirlediği tutarlardan dilediğiniz gibi reklam kurgulayabilirsiniz. Reklamlar kurgularından en önemli şeylerden biri bütçeyi efektif bir şekilde kullanmaktır. Burada A/B testleri yapmanızı öneririz. Farklı görseller ve reklam setleri ile hangi görselinizin daha iyi performans getirdiğini, hangi reklam setlerinin birim maliyetlerinin daha düşük veya yüksek seyrettiğini inceleyebilirsiniz.

 • İlgili Reklam Metinleri Oluşturun

Pazarlama stratejilerinin en önemli parçalarından biri kullanıcıya verdiğiniz mesajdır. Hangi türde reklam yaparsanız yapın yazdığınız metnin doğrudan hedef kitlenize hitap etmeli ve dikkat çekmelidir.

İşletmeler İçin Facebook Business Kullanımı 2

Facebook İşletme Sayfası Oluşturma

Facebook Business’ın size sunduğu avantajları öğrendiğinize göre bir işletme sayfası oluşturmanın tam zamanı. İşletme sayfası oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Facebook İşletme Sayfanızı Oluşturun

İşletme sayfanızın oluştururken kişisel bir hesap değil işletmenize uygun bir hesap oluşturduğunuzu unutmayın. Burada profil resminiz, işletmeniz hakkında bilgi, iletişim bilgileriniz, ürünleriniz, işletmeniz hakkında güncel bilgilere ulaşılabilecek.

 • İşletme Bilgilerinizi Ekleyin

Facebook işletme sayfası oluşturabilmek için kişisel bir Facebook hesabınızın olması gerekir. Bir sayfa oluştururken işletmenizin adını, adresinizi vb. bilgileri tanımlamanız için bazı bilgi alanları göreceksiniz. Müşterilerinizin işletmeniz hakkında bilgi edinebilmesi için ve sizlere hızlıca ulaşabilmesi için sizden istenen tüm bilgileri doğru ve eksiksiz girmeniz önemlidir.

 • Profil ve Kapak Fotoğrafları

Facebook işletme sayfanıza aynı kişisel hesabınız gibi kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Burada işletmenizin logosunu profil resmi, işletmenizin sunduğu hizmetler ile ilgili bir kapak görseli koyabilirsiniz.

 • Sayfa bölümleri

Facebook işletme hesabınıza birçok bölüm ekleyebilirsiniz. İşletmenize uygun olan bölümleri belirleyip orada sizden istenen bilgileri girebilirsiniz. Facebook işletme sayfasının bazı bölümleri şunlardır;

Ana Sayfa: Bu bölüm işletmeniz ile ilgili tüm güncellemeleri, kampanyaları, ürünleri göstereceğiniz bölümdür. Bu bölüm kullanıcıların ziyaret ettikleri ilk sayfadır.

Hakkında: Hakkında bölümünde işletmeniz hakkındaki kuruluş bilgileri, vizyon, misyon vb. bilgileri yer verebilirsiniz.

Etkinlikler: İşletmenizde gerçekleştireceğiniz workshoplar, online etkinlikler vb. aktivitelere bu kısımda yer verebilirsiniz.

Bilgi ve reklam: Bu bölümde işletmeniz hakkında şeffaf olmanızı sağlar. Mevcut olan tüm reklamlarınızı bu alanda ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz.

Gönderiler: Bu bölümde belli bir zaman çizelgesinde yayınladığınız tüm postlar yer alır.

Mağaza: Kullanıcılarınız ürünlerinizi doğrudan Facebook’tan satın alabilmesi için ürün envanterinizi mağazaya ekleyebilirsiniz.

Hizmetler: Bu bölümde işletmenizin hangi hizmetlere yer verdiğini fotoğraflar, açıklamalar ve fiyatlandırmalar ile yer verebilirsiniz.

Bu makalemizde sizlere Facebook Business’ı işletmeniz için nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsettik.

Daha fazla ipucu ve bilgi için TURKTICARET.Net’in diğer makalelerine göz atmayı unutmayın.

Vds Sunucu Nedir? Tüm Merak Edilenler

Her e-Ticaret Sitesinin Bloga İhtiyaç Duymasının 7 Nedeni

Kod Yazma İçin En İyi Kaynak Listesi 2024