Dijital Pazarlama Girişimcilik Sosyal Medya

WhatsApp Business (İşletme) Hesabı Nedir, Nasıl Açılır? 2023

WhatsApp hesabı doğru kullanıldığında harikalar yaratabilir. Hızlı bir sohbetten ifade alışverişine, müşterilerle kusursuz iletişime kadar, WhatsApp çok yol kat etti! Sayısız özellikle piyasaya sürülen uygulama, girişimciler için inanılmaz derecede faydalı oldu. Bu kılavuzda, WhatsApp Business hesabının nasıl oluşturulacağından bahsedeceğiz. WhatsApp Business’ın dünya çapındaki işletmelere nasıl yardımcı olduğunu görelim.

WhatsApp Business (İşletme) Hesabı Nedir, Nasıl Açılır 1

WhatsApp Business, iş amaçlı tasarlanmış bir platformdur. Tıpkı bireylerin adları ve telefon numaralarıyla uygulamaya kaydolması gibi, şirketler de WhatsApp’ı iş için kullanmak için bunu yaparlar. WhatsApp Business; Hızlı Yanıtlar, Tebrik Mesajı ve mesajlar gibi özellikler sunar. Uygulama, Android Store ve Apple Store‘da mevcuttur. İşletme sürümüne WhatsApp web’i kullanarak da erişebilirsiniz.

İlk olarak, yaygın bir yanlış anlaşılmayı düzeltelim. WhatsApp’ı işletmeniz için kullanmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Biri ücretsiz ancak sınırlı özelliklere sahip WhatsApp Business uygulaması, diğeri ise ücretli ancak zengin özelliklere sahip WhatsApp Business API.

WhatsApp Business (İşletme) Hesabı Nedir, Nasıl Açılır 2

WhatsApp Business Uygulaması İçin Hesap Oluşturma

WhatsApp Business Uygulamasının kullanımı ücretsizdir ancak kapasitesi sınırlıdır, bu nedenle mikro ve küçük işletmeler için uygundur. Daha büyük ekipler için oldukça kısıtlayıcı olan tek bir telefon numarasına bağlı olarak yalnızca bir cihazda kullanabilirsiniz. WhatsApp uygulamasında bir işletme hesabının nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır.

 1. Uygulama, Google Play Store‘da (android) ve Apple App Store‘da (iOS) ücretsiz olarak kullanılabilir. Akıllı telefonunuza indirin ve standart uygulama yükleme talimatlarını izleyin.
 2. Kayıt olmanız gerekmektedir. Bu, iş için kullanmak istediğiniz telefon numarasını uluslararası formatta girmeyi içerir. Ardından, bu numarayı doğrulamak için sizinle nasıl iletişime geçilmesini istediğinizi seçin: SMS veya arama. Her iki durumda da 6 haneli bir onay kodu alacaksınız.
 3. WhatsApp’ın telefon defteri kişilerinize erişmesine izin verin.
 4. Hesap ayrıntılarınızı doldurun: işletme adı, işletme kategorisi, profil resmi.
 5. Artık markanızı daha iyi sunmak için kişilerin görmesi için bir WhatsApp işletme profili oluşturabilirsiniz. Keşfet -> İşletme profilinden yapılır. Doldurulacak alanlar arasında iş tanımı, çalışma saatleri, fiziksel konum ve daha fazlası yer alır.
 6. Hazırsınız! Adres defterinde numaranız olan kişilerle sohbet etmeye başlayabilirsiniz.
 • İşletme Adı: Hedef kitlenizle etkileşim kurmak için kullanılan resmi işletme adınızı girin.
 • Profil Resmi: Bu, işletmenizin logosu olabilir.
 • Kategori: Açılır listeden işletmenizin ilgili kategorisini seçin.
 • Açıklama: İşletmenizin ne yaptığını 256 karakterle açıklayın.
 • İş Adresi: Şirketinizin resmi ilgili adresini girin.
 • İşletme profili: İşlemlerinizin çalışma saatlerini, E-posta adresini ve Web sitesi adresini girebilirsiniz.
 • Katalog: Şirketinizin ürün ve hizmetlerini sergileyebilirsiniz.
 • Mesajlaşma araçları: Uygun bir iletişim modu olan otomatik yanıtları ayarlayabilirsiniz.

İşletmenizin marka görünürlüğünü artırmak için gerekli tüm ayrıntıları doldurmanız hesap açısından dha iyidir.  İşletmenizin güvenilirliği artar ve müşterilerinizle herhangi bir endişe duymadan bağlantı kurabilirsiniz.

WhatsApp’ınızı bir işletme hesabına nasıl dönüştürebilirsiniz?

 1. Kullanmakta olduğunuz WhatsApp uygulamasını güncelleyin ve uygulamayı indirin.
 2. Açın ve şartlar ve koşulları kabul ettikten sonra WhatsApp numara doğrulama adımına ulaşacaksınız.
 3. Uygulama, WhatsApp Messenger için kullandığınız numarayı gösterecektir. Bundan sonra bir iş telefonu numarası olarak kullanmak isteyip istemediğinizi onaylamak için “Numarayı kullan” düğmesine dokunun. Kişisel WhatsApp’ınızı bir işletme hesabına bu şekilde dönüştürürsünüz. Sohbet geçmişiniz de işletme hesabına aktarılacaktır.

WhatsApp Business Ürün Kataloğu Oluşturma

Son yıllarda işletmeler doğrudan WhatsApp  üzerinden satış yapmaya başlamıştır. Bu durum, tüketicileri web sitelerine yönlendirmek zorunda olmadıkları anlamına gelir. Gerekirse, etkileşim tamamen mesajlaşma uygulaması aracılığıyla yapılabilir.

WhatsApp Business (İşletme) Hesabı Nedir, Nasıl Açılır 3

WhatsApp Business API için Hesap Oluşturma

WhatsApp Business API , orta ve büyük ölçekli şirketler için gelişmiş WhatsApp çözümüdür. WhatsApp özelliklerinin tamamını sunar, ancak herhangi bir API gibi bir kullanıcı arayüzüne sahip değildir. Kullanmak için pazarlama platformu gibi başka bir yazılımla entegre etmeniz gerekir. Mesajla ödenir ve oranlar karşı tarafın ülke koduna göre değişir. WhatsApp API’si hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

API’yi bir hizmet sağlayıcıdan, WhatsApp Business API‘den kullanabilmek için, önce bir WhatsApp Business hesabı oluşturmanız ve ardından API’ye bağlanırken bu hesabı bağlamanız gerekir.

Ayrıca işletmenizin sosyal medya hesapları için aşağıdaki makaleleri inceleyebilirsiniz.