Dijital Pazarlama Girişimcilik

Web Siteleri ve Pazarlama Trendleri

Pazarlama trendleri, dijital dünyanın hızlıca değişmesiyle ve gelişmesiyle birlikte oldukça hızlı bir şekilleniyor.  Zaten çok önemli bir konu olan pazarlama trendleri pandemi ile birlikte daha da ivme kazandı, insanlar hiç olmadıkları kadar dijital kanallara meyletmeye başladı. Dinamik bir yapıda olan internet ortamına ayak uydurmak isteyen bir işletmenin de gelişme ve değişmeye açık olarak bunlara uygun dijital trendler nelerdir neler yapılabiliri araştırması artık şart oldu. Müşterilere nasıl daha iyi hizmet verilir, nasıl daha ilgi çekici paylaşımlar yapılabilir, marka bilinirliği nasıl artırılabilir bunlar için hangi pazarlama trendi yapılabilir bu yazımızda onlardan bahsedeceğiz.

Size rekabet kazandıracak, büyüme yolculuğunuzdaki önemli adımları için 2022 dijital pazarlama trendleri :

Sosyal Medya

Sosyal medyaların hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Birçok yeniliği ve gelişimi genel olarak bu platformlar aracılığıyla öğrenmeye başladık. Sosyal medyanın hayatımızdaki bu yeri işletmeler için de potansiyel bir alan olarak görülmeye başladı. Dolayısıyla sosyal medyanın gerekliliği artık yadsınmaz bir durum oldu. Marka bilinirliği, kampanyalarınızın daha geniş kitlelere duyurulması, müşterilerinizle duygusal bir bağ yakalamak için sosyal medya platformları oldukça önemlidir. Sosyal medya pazarlaması için Facebook bir devrim niteliğindedir. 3 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olan Facebook ile oluşturulan bir business işletme sayfası sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşma imkanı bulacaksınız.  Facebook Business kullanımı için makalemizi okuyabilirsiniz.

İçerik Pazarlaması

İçerikler web sitenize ziyaretçi çekmeniz için en önemli adımlardandır. Eğer SEO’ya uygun, ziyaretçilerinizi bilgilendirecek kaliteli içerikler yazarsanız arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Hatta işletmelerin blog sitelerinin olması ve ona güzel içerikler üretmeleri de aranma hacimlerini olumlu yönde etkilemektedir.

E-posta Pazarlaması

E-mailler de müşterilerinize ulaşıp; kampanya duyuruları yaparak gelirlerinizi artırabileceğiniz aynı zamanda da doğum günü ve bayram kutlamaları gibi müşterilerinizle aranızda sıcak bir bağ kurabileceğiniz bir pazarlama aracıdır. İlettiğiniz maillerin açılma oranını artırmak için mutlaka tasarımınıza ve dilinize dikkat etmeniz gerekir.

Çok Kanallı (Omnichannel) Pazarlama

Müşterilerinize ulaşabileceğiniz her kanaldan onlarla etkileşim kurmaya çalışın. Bu sayede potansiyel müşterilerinize ulaşmanız ve gelir elde etme oranınız katbekat artacaktır. Bu pazarlama stratejisi ile hedef kitlenize ulaşabileceğiniz her kanaldan eşanlı olarak ulaşmalısınız. Örnek vermek gerekirse; hem siteniz, hem mobil uygulamanız, hem sosyal medyanız hem de varsa mağazanızın birbiriyle entegre olarak hizmet verdiği bir modeldir. Bu şekilde hedeflediğiniz müşterilerinize de alım yapabilmeleri için mail pazarlaması da yaparak ihtimalinizi daha da artırabilirsiniz. yukarıda belirttiğimiz web sitesi, mobil uygulama gibi kanallara ek olarak, canlı destekler, call center destekleri, mailingler gibi kanallar da bu pazarlama arasındadır.

Sohbet Pazarlaması

Rakiplere kolay ulaşılabilirlik sebebiyle müşterilerin sorularına yanıt bulamadığında sitenizi terk etmesi saniyelerini alır. Bu sebeple yapay zeka ile var olan chatbotları kullanmak sizin avantajınıza olacaktır. Müşterilerin sorularına göre cevap veren, kişiselleştirilebilir kurguyla çalışan chatbotlar müşterilere onlarla ilgilendiğinizi gösteren detaylardan biri olacaktır.