Dijital Pazarlama

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir?

Duyarlı arama ağı reklamları, bir reklam verenin arama motoru reklamı için birden çok başlık ve açıklama yazabileceği bir reklam türüdür. Bir reklam için 15 başlık ve 4 açıklama alanınız mevcut olur.  Etkili bir CPC pazarlama stratejisi oluşturmanın basit bir yoludur. Başlıklarınız ve açıklama alanlarınızı oluşturduktan sonra Google Ads, metni birden çok kombinasyon halinde birleştirir. Burada artık yapay zekâ devreye girer. Yapay zeka bu kombinasyonları en etkili şekilde karıştırır ve bu sayede kullanıcılar her zaman ihtiyaçlarına en yakın metinler ile karşılaşır. Bu reklam modülü sayesinde etkileşimlerinizi arttırabilir ve potansiyel müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Duyarlı Arama Reklamları Nedir1

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Performansı Nasıl Arttırılır?

Duyarlı arama ağı reklamları size farklı başlık ve metin varyasyonları girmek için bir çok avantaj sağlar. Burada verilen alanları doğru ve etkili kullanmak önemlidir. Bunun için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunlar;

Anahtar kelimelerinize başlıklarda yer verin.

Kullanıcılara mümkün olduğunca benzersiz başlıklar sunun.

Harekete geçirici metinler yazmaya özen gösterin.

Yazdığınız başlıkların metinler ile uyumlu olmasına özen gösterin.

Önemli gördüğünüz başlıkları ve metinleri sabitleyin.

Açıklamalarınız ürününüz ile alakalı kampanyaları duyurun.

Duyarlı Arama Reklamları Nedir 2

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

Duyarlı arama ağı reklamlarının sizlere sunduğu 4 avantaj vardır. Bunlar;

Kişiselleştirilmiş reklamlar

Duyarlı arama ağı reklamları kişiselleştirilmiş reklamlardır. Sağlıklı bir kullanıcı deneyimi için reklamlarınızı kişileştirmek önemlidir. Duyarlı arama ağı reklamları kullanıcın karşısına çıkmadan önce o kullanıcının arama geçmişi, geçmiş tıklamaları, cihaz türü ve daha önce arattığı anahtar kelimelere göre gösterilir. Bu aşamada Google yazdığınız en alakalı başlığı ve açıklamayı esas alır. Daha detaya inmek istersek duyarlı arama ağı reklamları, kullanıcının mevcut konumuna ve ilgilendiği yere göre özelleştirilebilir.

Cihaz Türü

Bir kullanıcı bilgisayar veya mobilden bir arama yaptığında karşına çıkan reklamlar cihaz türüne göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple reklamlarınızın başlığını ve açıklama kısmını mobil deneyim için daha az genişlikte başlık ve açıklama olacak şekilde optimize edebilirsiniz.

A/B Testi

Makalemizin en başında bahsettiğimiz gibi duyarlı arama ağı reklamlarında Google reklamlarınızın binlerce varyasyonunu kullanacaktır. Google bu yaptığı varyasyon sayesinde reklamlarınızın farklı sürümlerini otomatik olarak test edecektir. Bu sayede Tıklama oranlarınızı ve gösterimlerinizi detaylıca analiz etmenize gerek kalmaz. Yapay zeka sizin en çok etkileşim alabileceğiniz reklamları kullanıcıya özel sunar.

Açık Arttırma

Bildiğiniz üzere Google’da reklamlarınızın üst sırada yer alması için rakiplerinizle bir açık arttırma sisteminde yarışırsınız. Daha fazla başlık ve açıklama demek aslında açık arttırma alanında rekabetinizin daha çok yükseleceği anlamına gelir. Bu sayede daha fazla sorguda kullanıcının karşına çıkacaksınız ve daha fazla müşteriye ulaşacaksınız.

Bu makalemizde sizlere duyarlı arama ağı reklamları nedir, performanslarını nasıl arttırabilirsiniz ve avantajları nelerdir konu başlıklarından bahsettik. Etkili reklam kurguları oluşturmak ve potansiyel müşterilerinize hemen ulaşıp satışlarınızı arttırmak istiyorsanız TURKTICARET.Net’in uzman Google reklam ekibinden destek alabilirsiniz.

Daha fazla ipucu ve bilgi için TURKTICARET.Net’in diğer makalelerine göz atmayı unutmayın.

Google Reklam İle Dönüşümlerinizi Arttırmanın 7 Yolu

Hemen Çıkma Oranı Düşürmenin 12 Yolu

5 Adımda Blog Sitesi Nasıl Kurulur