Marka Tescili

İçindekiler

Marka tescil, kuruluşunuzun mal veya hizmetlerini diğer firmaların mal veya hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlayan her türlü işarettir. Bu işaretler kişi adları, kelimeler, herhangi bir anlam içermeyen yan yana getirilmiş harfler, sayılar, şekiller, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen ya da ifade edilebilen her şey olabilir.

Marka ibareniz Ticaret ünvanınız olmamakla birlikte Ticaret ünvanınız da markanız olacak diye bir kaide yoktur.  Ticaret ünvanınız sizin diğer firmalardan ayırt edilmenizi sağlarken marka ünvanınız mal ve hizmetlerinizin diğer mal ve hizmetlerden ayrılmasını sağlamaktadır.

Marka tescili yaptırmak, firma güvenilirliğinizi ve bilinirliğinizi sağlamamaktadır.  Ayrıca marka tescili yaptırarak firmanızı sahte ve taklit ürün satışlarına karşı koruma altına alırsınız.

Marka Tescilinin Faydaları;

  •  Marka başvurunuz ile birlikte 10 yıl sürecek olan marka koruma süreciniz başlayacaktır.
  • .tr uzantılı web sayfası kullanım haklarında öncelik sizin olacaktır.
  • Kurumsal kimliğiniz, resmi olarak da korunmuş olacaktır.
  • Benzeri kuruluşların taklit kullanımlarını önleyebilecek hukuki yaptırımlara sahip olabileceksiniz.
  • Marka tescili ile E-ticaret girişiminiz de güvence altına alınmış olacaktır.

Marka sorgulamak ya da başvuru yapmak için tıklayınız.

Kimler Marka Tescil İşlemi Yaptırabilir?

Türkiye Cumhuriyeti ikametgahı olan sinai veya ticaret ile uğraşan tüzel  veya gerçek kişiler, Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması hükümleri yada Paris Sözleşmesi dahilinde başvuru hakkında sahiptir. Aynı zamanda TC uyruğundaki kişilere sınai mülkiyet hakkı koruması sağlamış olan devlet uyruğundaki kişiler de marka tescil yaptırabilmektedirler.

Marka Ön Araştırması Nedir?

Marka tescil başvuru için işlemlere başlanmadan önce, marka olmaya engel halleri içerip içermediği ve daha eski tarihli benzer markalar olup olmadığı hususunda marka sorgulamasına marka ön araştırması denir.

Marka ön araştırması yapılırken marka, slogan ve logo içeriyorsa bu kapsamda değerlendirilmeli ve risk analizi yapılmalıdır. Marka isminin benzerleri, mal ve hizmet kapsamları da değerlendirmeye alınmalıdır.

Tescil Ettirilen Bir Markanın Koruma Kapsamı Nedir?

Tescil edilen bir marka, başvurduğu mal ve hizmetler kapsamında Türkiye sınırları içerisinde tescillediği mal ve hizmetler kapsamında 10 yıl süre ile koruma sağlar. 10 yıl sonunda marka korumanızı sürdürmek istiyorsanız marka yenileme işlemi yapmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir