alan adı yönlendirme

İçindekiler

Alan adı yönlendirme işlemi bir diğer adıyla domain yönlendirme, alternatif alan adı aldığınızda veya bir site tasarlamadığınız alan adlarınızı var olan ve tasarımı yapılmış alan adlarına yönlendirmek için kullanılan bir yöntemdir. Alan adı yönlendirebilmek için DNS’lerinizin Turkticaret.Net’te  olması gerekmektedir. İki tip yönlendirme işlemi vardır;

  1. Direkt Yönlendirme: Alan adınızı direkt olarak yönlendirecektir. Örneğin; ornekalanadi.net adresini ornekalanadi.com adresine yönlendirdiğimizde ornekalanadi.net yazdığınızda ornekalanadi.com sitesinin açılmasıdır.
  2. Frame(Çerçeveli) Yönlendirme : Maskeli yönlendirme de ise tasarımı olmayan bir alan adını yönlendirilen sitenin tasarımıyla açması demektir. Örneğin; ornekalanadi.net yazdığımızda ornekalanadi.com’un tasarımıyla açılmasıdır ancak tarayıcınızın adres kısmında görünen alan adı ornekalanadi.net olarak kalacaktır.

Alan Adı Yönlendirme İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Domain yönlendirme işlemini üyeliğinize giriş yaparak hesap yönetimi sayfasında solda yer alan başlıklardan Domain İşlemleri kısmına tıklanır daha sonra açılan başlıklardan Domain Yönetimine tıklanarak karşınıza gelen sayfada yer alan domain yönlendirmesini yapmak istediğiniz alan adının karşısındaki yönet butonuna basılır. DNSlerin turkticaret.net’te olduğundan emin olduktan sonra domain yönlendirme bölümüne tıklayarak en aşağıda yer alan Yönlendireceğiniz Adres yazan kısımdan yönlendirmek istediğiniz alan adı yazılır ve devam tuşuna tıklanır.

Alan adınızı yönlendirmek için buradan üye girişi yapabilirsiniz.

Domain Yönlendirme İşlemi Yaptım. Ne Zaman Aktif Olur?

Kullanıcı panelinizden yönlendirme başvurunuzu yaptığınızda yönlendirme işlemi otomatik olarak aktif olmaktadır. Alan adınız yönlendirmeye uygun ise işleminiz hemen gerçekleşmiş olacaktır.

Domain Yönlendirme İşlemi Çalışmıyor. Ne Yapabilirim?

Domain yönlendirme işleminiz yapıldıysa ve çalışmıyorsa öncelikle alan adınızın DNS bilgilerini kontrol etmeniz gerekmektedir Yönlendirme işleminizin çalışabilmesi için alan adınızın DNS bilgileri ns1.turkticaret.net, ns2.turkticaret.net ve ns3.turkticaret.net olmalıdır. Aksi takdirde yönlendirme işleminiz aktif olsa dahi sunucu üzerinden yanıt almaz ve sayfanız yayına gelmez.

Alan adınızın DNS bilgileri turkticaret.net ise ve yönlendirmeniz çalışmıyorsa aktif web sayfanızı ( yönlendirme yapılan) kontrol etmeniz gerekmektedir.