alan adı transfer

İçindekiler

Alan adı transfer işlemi kısaca alan adı kayıt firması değişikliğidir. Alan adınızın tescil kaydının bulunduğu firmadan farklı bir firmaya taşımak istediğinizde alan adı transfer işlemi yapabilirsiniz. Domain transfer işlemi için gerekli olan bazı koşullar vardır. Transfer koşulları gerçekleştiği takdirde alan adınızın transfer işlemi maksimum 7 gün içerisinde tamamlanmış olacaktır.

Alan adı transfer işlemi için tıklayın.

Alan Adı Transfer Koşulları Nelerdir?

  • Alan adının transfer kilidinin açık olması gerekmektedir. ( Whois sorgulama yapıldığında status kısmı OK olmalıdır. )
  • Alan adının transfer kodu ( Authorization code ) geçerli olmalıdır.
  • Whois bilgilerinde kayıtlı olan admin mail adresinin çalışır durumda olması gerekir.
  • Alan adının transfer edilebilmesi için tescil süresinin üzerinden en az 60 gün geçmiş olması gerekmektedir.
  • Alan adının süre bitimine en az 7 gün kalmış olması gerekir
  • Alan adı sahibinin kayıt firmasına borcu bulunmaması gerekir.

 

Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

Domain transfer işleminize başlamadan önce, alan adınızın süre bakımından transfere uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Alan adınızın tescil süresi üzerinden 60 gün geçtiyse ve süre bitimine de en az 7 gün var ise zaman açısından alan adınız transfere uygun demektir. Alan adınızın transfer işlemini başlatmadan önce domaininizi transfer edeceğiniz firmaya başvuruda bulunmanız gerekir. Sonrasında alan adınızın kayıt firması ile görüşüp transfer kilidinizi açtırmanız gerekmektedir. Ya da kullanıcı panelinizde böyle bir seçenek var ise oradan kilit kaldırma işleminizi yapabilirsiniz.  Kayıt firmanızdan transfer kodunuzu alarak, alan adınızı transfer etmek istediğiniz firmaya kodunuzu iletmeniz durumunda domain transfer süreciniz başlatılacaktır.

Alan adınızı transfer etmek için tıklayın.

Türkticaret.Net Üzerinden Üyelikler Arası Alan Adı Transferi Nasıl Yapılır?

Üyelikler arası domain taşıma işlemi iki türlü gerçekleşmektedir.

  1.  Alan adınızın bulunduğu üyeliğe giriş yaptıktan sonra, sayfada sol tarafta bulunan Domain İşlemleri kısmından Domain Yönetimi sekmesi tıklanır. Açılan ekranda taşımak istediğiniz alan adınızın hizasında bulunan Yönet butonu tıklandıktan sonra Domain Taşıma linkinden alan adı taşıma işleminizi yapabilirsiniz. Taşıma işlemi esnasında alan adını taşıyacağınız üyeliğin yetkili mail adresine onay linki iletilmektedir. Maildeki linkten onaylama işlemi yapıldıktan sonra alan adı taşıma işleminiz gerçekleşmiş olacaktır.
  2. Üyelikler arası alan adı taşıma işleminde diğer seçenek ise; her iki üyelikten de destek talebi açılmasıdır. Talepler tarafımıza ulaştığında alan adı taşıma işleminiz gerçekleştirilecektir.

Destek talebi için tıklayınız.