Sepetim
Genel Toplam 0,00 TL

Faydalı Model Tescil Başvurusu

Başvuru için formu doldurun, sizi arayalım.

Online Marka Tescil işlemine başlamak için tıklayın

Faydalı Model Belgesi Nedir? 

Faydalı Model NedirTüm dünya ülkelerinin hedefinde sanayide ve ekonomide ülkelerini gelişmişlik seviyesine çıkartmak ve bu gelişmişliği, değişen koşullar karşısında korumaya çalışarak daha da ileri bir seviyeye götürmek vardır. Teknolojilerin üretilmesi ve bu teknolojik gelişmelerin sanayiye uygulanması ülkelerin sanayi ve ekonomi açısından gelişmesinde en önemli etkenlerden biri de faydalı model tescilidir.

Dünyada ve Türkiye´de yeni olan ve sanayiye uygulanabilen icatların sahiplerine belirli bir süre zarfı içerisinde (10 Yıl), icat konusu ürünlerini üretme ve pazarlama hakkının tanınmasını faydalı model nedir sorusuna cevap olarak tanımlayabiliriz. Faydalı model, icadı yapan kişiye, buluşunu topluma açıklaması karşılığında, icadı üzerinden belirli bir süre için kişiye özel hak tanıyarak korunmasını sağlayan ekonomik olarak değeri olan bir belgedir.

Faydalı Ürün Patenti

Faydalı model belgesi verme işlemleri, patent belgesine oranla hem masraf hem de zamandan tasarruf açısından daha elverişlidir. Faydalı model koruması elde etme şartlarının patent almaya göre daha basit ve ucuz olmasının en büyük nedeni özellikle küçük ve orta çaplı sanayicilerin ve araştırma kuruluşlarının buluş yapmalarını ve bu buluşlarını sanayiye uygulayarak özendirilebileceği düşüncesidir.

Özellikle günümüz dünyasında, küçük ve orta ölçekli işletmelerin gerçekleştirmiş oldukları yeniklerin,  ne yazık ki rakipleri tarafından hemen hemen aynısının yapılarak taklit edilmesi tehlikesi mevcuttur. Maalesef ülkemizde pek çok küçük işletme hale faydalı model nedir  bilmemektedir. Küçük ve orta büyüklükte olan bu işletmelerin, mütevazı bir şekilde de olsa, bu icatlarını faydalı model belgesine sahip olarak korumaları, bu işletmelerin ekonomik varlıklarını devam ettirmelerine hizmet edecektir. Diğer bir deyişle, faydalı model koruması, ihlal fiillerine karşı, patent korumasına göre daha seri ve çabuk işlev görecek şekilde düzenlemesi yapılmıştır.

Buluşların korunmasına uygulanabilen faydalı model korumasında yalnızca yenilikçilik ve sanayiye uygulanabilir olma kriterleri aranmaktadır. Burada istenen yenilik de yine patent almada olduğu gibi mutlak yeniliktir. Usuller ve bu usuller sonucunda elde edilen ürünler ile birlikte kimyasal maddelere ilişkin icatlar koruma kriterlerini taşısalar dahi ne yazık ki faydalı model belgesi ile koruma altına alınamazlar.

Kısaca faydalı model nedir;  belge sahibine 10 yıllık koruma sağlamak adına mekanizma, makine ya da ürünler üzerinde yapılmış olan geliştirmelerin ya da buluşların korunması için uygulamaya alınmış basitleştirilmiş patent belgesidir.

Belgelendirmek istediğiniz yenilikçi bir ürün ya da buluşunuz için bizimle iletişime geçin, uzman kadromuzla faydalı model belgenizi birlikte alalım.

Bizi Tercih Edenler

Yardıma mı ihtiyacınız var? Müşteri destek ekibimizi arayın:     0 850 224 86 40
adhood
adhood