Dijital Pazarlama Girişimcilik Sosyal Medya Teknoloji

Google Drive Nedir, Nasıl Çalışır?

Google Drive, bulut tabanlı bir yedekleme çözümüdür. Dosyaları çevrimiçi olarak kaydetmenize ve bunlara istediğiniz zaman ve istediğiniz yerden telefonunuzdan, tabletinizden ve PC’nizden erişmenize olanak tanır. Fotoğraflar, belgeleri, videolar ve ses gibi dosyaları kolayca paylaşabilir ve dosyalarınızı yedeklemek için uzak bir konuma sahip olabilirsiniz. Google hesap sahiplerinin Google Drive’da 15GB ücretsiz depolama alanı vardır.

Google Drive’ı kullanmaya başlamak için bir Google hesabınızın olması gerekir. Bir Google hesabı oluşturmak ücretsizdir ve bu Google hesabı, Google Drive’a ve Google’ın Google fotoğraflar, Gmail ve Google takvim gibi diğer hizmetlerine erişmenizi sağlar. Ayrıca, bir Google hesabı için kaydolduktan sonra drive.google.com adresine giderek tarayıcınızda Google Drive’ı kullanabilirsiniz. Google Drive, bir dizi çevrimiçi belge oluşturmak için kullanılabilir. Google Drive’a entegre edilen temel Google uygulamaları şunlardır;

Google Dokümanlar

Bir kullanıcının doküman ve e-tablo oluşturmak için kullanabileceği ücretsiz bir web tabanlı uygulamadır. Google döküman kullanıcısıysanız metni formüller, listeler, tablolar ve resimlerle birleştirerek çeşitli yazı tiplerinde ve dosya biçimlerinde belgeleri ve elektronik tabloları içe aktarabilir, oluşturabilir, düzenleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Google E-tablolar

Google e-tablolar, elektronik tablolar oluşturmak ve bu tabloları düzenlemek için oluşturulan ücretsiz olan bir programdır. Microsoft Excel gibi çalışır e-ve bir elektronik tablo programının tüm özelliklerini içerir. Google e-tablolar bulut depolama avantajı sunar.

Google Slaytlar

Google Slaytlar ücretsiz bir sunum web uygulamasıdır. PowerPoint ile benzer şekilde çalışır. Önceden tasarlanmış bir şablonu düzenleyebilir veya sıfırdan yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Google Formlar

Google Formlar sayesinde bir elektronik tabloya form ekleyebilir, ayrı bir sayfada biçimlendirebilir ve form yanıtlarınızı başka bir sayfada görebilirsiniz. Google zaman içinde formlara daha fazla özellik ekledi ve onu kendi bağımsız uygulamasına dönüştürdü. Google formlar Google hesabınız ile birlikte ücretsiz olarak gelen tam özellikli bir form aracıdır.

Google Çizimler

Google çizimler şekil ve oluşturmak için kullanılan ücretsiz bir yazılımdır. Bu oluşturduğunuz çizimler kolayca paylaşabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Google Drive Uygulamaları Var mı?

Google, İOS için  Google Drive Uygulamaları ve Android cihazlar için Google Apss oluşturmuştur. Her iki uygulama da ücretsiz olarak indirilir ve kullanılabilir.  Google Drive hesabından dosya yükleme, indirme, dosya arama, dosyaların çevrimdışı görüntülenmesi ve dosya paylaşma gibi işlevler sunar.

Bunlara ek olarak, dosyalarınıza erişmek ve yeni belgeleri bulutla senkronize etmek için Windows ve ve Mac bilgisayarlar için resmi Google Drive programları da vardır.

Google Drive Depolama Alanı Ne kadar Ücretsizdir?

Daha büyük bulut depolama hacmi sunan birkaç ücretli plan olsa da, Google Drive kullanıcılara tüm dosyalarını depolamak için 15GB ücretsiz depolama alanı sağlar. Ancak bu 15 GB Gmail, mesajlarınız, fotoğraflarınız ve tüm Google hizmetleriniz arasında paylaşılır. Bir Google abonelik hizmetini seçerseniz, planlar 100GB başlar ve 2TB kadar çıkar. İş alanlarında kullanım sağlayacak olan kullanıcılar daha fazla seçeneğe sahiptir.

Google Drive Hesabı Nasıl Oluşturulur?

YouTube, Gmail ve Google’ın diğer hizmetleri için kullandığınız bir Google hesabınız varsa,  Hesap bilgilerinizi Google Drive’a girerek dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Daha önce Google’a ait bir uygulama kullanmadıysanız aşağıdaki belirttiğim adımları izleyerek ücretsiz bir Google hesabı oluşturun.

 1. Tercih ettiğiniz web tarayıcınız açın ve Google Drive adresine gidin.
 2. Drive’ınıza gidin düğmesine tıklayın.
 3. Sonraki sayfada oturum açma alanını yok sayın ve Hesap oluştur bağlantısını tıklayın.
 4. Adınız ve soyadınızı girin. Güvenli bir şifre girin. Google hesabı kullanıcı adınız aynı zamanda Gmail e-posta adresiniz olacaktır. Yeni bir Gmail e-posta adresi oluşturmak istemiyorsanız, mevcut e-posta adresinizi girmek yerine mevcut e-posta adresimi kullan’a tıklayın. İlerleyin.
 5. Cep telefonunuza kısa mesaj olarak benzersiz bir kod gönderilecektir. Mesajı aldıktan sonra, sonraki sayfada kodu girin ve sizden istenen kişisel bilgilerinizi doldurun daha sonra hesabınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için kullanılan bir yedek e-posta ile ilgili ek bilgileri girmeye devam edin ve ilerleyin.
 6. İleriki sayfada size Google’ın gizlilik politikasını ve kullanım şartlarını belirtecektir. Tüm bu bilgileri okuyun ve ardından Kabul ediyorum düğmesine tıklayın.
 7. Yeni Google hesabınız oluşturulacak ve otomatik olarak giriş yapacaksınız.

Google Drive Giriş

Google Drive hesabınıza giriş yapmak için var olan Google hesap bilgilerinizle giriş yapmanız gerekir. Bu, YouTube ve Gmail gibi diğer Google hizmetleri için kullanılan hesabın aynısıdır.

 1. Bir web tarayıcısı açın ve Google Drive adresine gidin.
 2. Drive’ınıza gidin düğmesine tıklayın.
 3. Google hesabınızla ilişkili e-postayı veya telefon numarasını girin. Girdikten sonra ilerleyin.
 4. Google hesabınız için şifrenizi girin ve tıklayın.
 5. Google ilişkili telefon numaranıza kısa mesaj olarak bir onay kodu gönderecektir. Aldıktan sonra, bir sonraki ekrana girin ve ilerleyin. Artık Google hesabınıza giriş yapacaksınız ve otomatik olarak Google Drive kontrol panelinize yönlendirileceksiniz.

 

Daha fazla ipucu ve bilgi için TURKTİCARET.Net’in diğer makalelerine göz atmayı unutmayın.

-YouTube Reklam Performansını Nasıl Analiz Eder?
Google Ads Nedir, Nasıl Çalışır?

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın