Girişimcilik Sosyal Medya

Blog Yazılarınızı Kitaba Dönüştürmek İçin 6 İpucu

Blog yazılarınızı kitaba dönüştürmeyi düşündünüz mü? Ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. Daha önce hiç blogu olmayan bir yazarın aksine zaten bir blogunuz var ise bazı avantajlarınız var demektir.

Blog Yazılarınızı Kitaba Dönüştürmek İçin 6 İpucu 1

  • Mevcut bir kitle
  • Çalışmak için bir blog içeriği bankası
  • Kitabınıza planlamak için genel bir bakış

Kitap yayınlamaya çok daha hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Ancak bu fırsattan yararlanmak için akıllıca hareket etmelisiniz.

Bir Blog Nasıl Kitaba Dönüştürülür?

Blogunuzu bir kitaba dönüştürürken izlemeniz gereken bazı adımlar.

Blog Yazılarınızı Kitaba Dönüştürmek İçin 6 İpucu2

1) Blogunuzu Neden Bir Kitaba Dönüştürmek İstediğinizi Belirleyin!

Blog yazılarınızı neden bir kitaba dönüştürmek istediğinizi biliyor musunuz? Nasıl yapılır blogunuzu, insanlar için bir kılavuza mı dönüştürmek istiyorsunuz yada dünya turu maceralarınızı okurlarınızla mı paylaşmak istiyorsunuz?

Nedeni ne olursa olsun, kitabınız okuyucularınızın yaşamlarına benzersiz bir değer katmalıdır. Blogunuzda veya başka bir yerde ücretsiz olarak bulabilecekleri içerik olmamalıdır.

2) Kitabınızı Konumlandırın.

Kitabınızı konumlandırmak için iki sorunun cevabını vermeniz gerekir:

  • Kitap kimin için?
  • Bundan ne çıkaracaklar?

Bu sorular basit gibi gözükebilir ama kitap başarınız için çok önemlidir. Hedefinizi ne kadar daraltırsanız, kitabınızın başarısı o kadar artar. İdeal okuyucunuzu belirlemek için  bir okuyucu karakterleri çıkabilirsiniz.

3) Kitabınız İçin Bir Taslak Oluşturun.

Artık ne yapacağınıza dair net bir fikriniz olduğuna göre, bir sonraki adım bölümlerinizi ve başlıklarınızı listelemektir.  Çıkardığınız taslak okuyucularınız için mantıklı ve bir akışı olmalıdır.

Gidebileceğiniz iki yol vardır: tematik ya da kronolojik. Bir gezgin olarak dünya turunuz hakkında kişisel hikayeler yazacaksanız, kronolojik sırayla ilerlemeniz mantıklı olacaktır. Pratik beceriler veya nasıl yapılır kılavuzu hakkında yazmak için temaları kullanabilirsiniz. Ama bunlar için kesin ve net bir kural yoktur, hedef kitleniz için hangisi yararlı ise o yöntem ile ilerleyin.

Blog Yazılarınızı Kitaba Dönüştürmek İçin 6 İpucu 3

 4) Kitabınızı Akış, Yapı ve Kalite Açısından Düzenleyin.

Düzenleme yapma genellikle kitap projesinin eğlenceli kısmı değildir. Ama bu düzenlemelerinizin kitabınızın kalitesini düşürecek sorunları ortadan kaldıran bir planlama olarak düşünün.

Şu adımları uygulayabilirsiniz;

  • Kitabınızın tutarlı bir akışa sahip olduğundan emin olmak için kitabınızı baştan sona okuyun.
  • Gerekirse çalışmanızı yeniden düzenleyin ve ihtiyaçlarınıza uygun içerik ekleyin veya çıkarın.
  • Satır düzenlemelerinizi yapın. Dilbilgisi ve diğer hataları düzeltin.
  • İşinizi gözden geçirmesi için profesyonel uzman ile çalışabilirsiniz.

5) Kitabınızı Yayınlayın ve Pazarlayın.

Kitabınızı yayınlama zamanı. Diğer aşamalarla karşılaştırıldığında nispeten daha basittir. Kapak tasarımı yaptırmanız gerekecek. Bir tasarımcınız varsa ise sizin bir kapak oluşturabilir. Ve kitap açıklamanızı yazmayı unutmayın. Artık kitabı olan bir yazarsınız.

6) Yayınlanmış kitabınızı pazarlayın.

O zaman nihayet kitabınızı pazarlamaya başlamanın zamanı geldi!  Yapmanız gereken en önemli şey onu web sitenizde ve sosyal medyada sergilemektedir. Sosyal medya biyografilerinize ekleyin ve sabitlenmiş gönderi yapın. Mail pazarlama ile posta listelerinize kitabız hakkında bültenler gönderin.