Teknoloji Girişimcilik

RAM Nedir, Ne İşe Yarar?

RAM (Random Access Memory) bilgi işlem aygıtındaki işletim sisteminin, uygulama programlarının ve mevcut kullanımdaki verilerin, aygıtın işlemcisi tarafından hızlı bir şekilde erişilebilmesi için tutulduğu donanımdır. Ram nedir sorusunun en basit cevabı: RAM aslında bilgisayardaki ana bellektir. RAM, bilgisayarlar akıllı telefonlar ve oyun konsolları gibi kadar tüm cihazlarda en önemli bileşenlerden biridir.

RAM Nedir Ne İşe Yarar 1

RAM geçicidir. Bilgisayar açık olduğu sürece verilerin RAM’de tutulduğu, ancak bilgisayar kapatıldığında kaybolduğu anlamına gelmektedir. Bilgisayar kapatıldığında dosyalar genellikle bir HDD veya SSD ye yüklenir yeniden açıldığında RAM’e yeniden yüklenir. Sabit diskler ve SSD’ler gibi depolama sistemlerinin gerekli olmasının nedeni de budur. RAM’den farklı olarak, cihaz kapandığında bilgileri tutarlar. Aslında bir cihazın kısa süreli belleğidir. İşletim sistemine özel tüm hizmetler ve herhangi bir web tarayıcısı, görüntü düzenleyici veya oynadığınız oyun gibi bir cihazda çalışmakta olan her şeyi geçici olarak saklar. Ram bellek nedirRam ne demek sorularını yanıtladıktan sonra, detaylı bilgi almak için makaleyi okumaya devam ediniz.

RAM Nedir Ne İşe Yarar 2

Ram Ne İşe Yarar?

Peki ram nedir ne işe yarar? RAM’ler, bilgisayarınızın uygulamaları yükleme, internette gezinme, elektronik tablo düzenleme veya en son oyunu deneyimleme gibi günlük görevlerinin çoğunu gerçekleştirmesine olanak tanır. Bellek ayrıca, başka bir göreve geçtiğinizde bir görevde nerede olduğunuzu hatırlayarak bu görevler arasında hızlı geçiş yapmanızı sağlar. Kural olarak, ne kadar fazla belleğe sahipseniz o kadar iyidir.

Bellek neredeyse her zaman bilgisayarınız tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Sisteminiz yavaşsa veya yanıt vermiyorsa, bir bellek yükseltmesine ihtiyacınız olabilir. Daha fazla belleğe ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, belleğinizi yükseltmek kolaydır.

RAM Nedir Ne İşe Yarar 3

Ne Kadar RAM’e İhtiyacım Var?

Kullandığınız RAM’in türü ne olursa olsun, bilgisayarınızın belleği yetersizse performans sorunları yaşayabilirsiniz. Gereken RAM’in miktarı, kullanıcının ne yaptığına bağlıdır. Gereksinimler gigabayt (GB) cinsinden listelenir.

  • 4 GB : Düşük bütçe düzeyindeki bilgisayarlar genellikle 4 GB RAM’e sahiptir ve yalnızca İnternet’te gezinme gibi hafif işlemler için uygundur.
  • 8GB : Giriş seviyesi bilgisayarlar genellikle 8GB veya 12GB ile gelir. Bu tür bilgisayarlar, kelime işlemciler ve hafif oyunlar gibi çoğu temel uygulamayı yetkin bir şekilde işleyebilir.
  • 16GB : 16GB RAM’e sahip bilgisayarlar, zorlu oyunlar ve temel multimedya çalışmaları için yeterli belleğe sahiptir.
  • 32GB : Profesyonel bir mühendis, editör iseniz veya amaca yönelik iş istasyonları kullanıyorsanız 32GB ram’e ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, çoğu uygulama için 32 GB aşırıdır.

Bilgisayarınızın yeteneklerini anlamak için, bilgisayarınızın ne kadarına ihtiyacı olduğuna ve RAM’in nasıl kurulacağına dair RAM hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bilgi sahibi olmak gereksiz donanımlardan tasarruf etmenizi sağlar.