Hosting Girişimcilik

Mail Hosting Nedir? Mail Hosting Kullanımı

İşletmenizi online hale getirmenin ve internetin genel etki alanına girmenin bir yolu olarak web hosting olduğunu sık sık duyuyoruz. Elbette bu önemli bir adımdır, ancak önemli bir soruyu cevapsız bırakmaktadır: iş iletişiminizi nasıl yöneteceksiniz? Birçok ücretsiz seçenek var ancak iş e-postası söz konusu olduğunda, gerçekten tek bir çözüm var ve bu da mail hosting.

Mail hosting kurulumu kolaydır. Genellikle web sitenizle birlikte gelen isteğe bağlı bir hizmettir ve sitenizi oluşturduğunuzda veya daha sonra etkinleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, web hosting mail hosting için ayrı sağlayıcılar kullanabilirsiniz. Bu makalede, mail hostingin nasıl çalıştığına bir göz atacağız ve işletmeniz için neler yapabileceğini keşfedeceğiz.

Mail Hosting

Hosting Hizmetleri Hakkında Kısa Bir Açıklama

Küçük bir işletme sahibi olarak uğraşmanız gereken online hizmetlerin her biri arasındaki farkı anlamaya çalışmanın zor olduğunu biliyoruz. Bu bölüm en sık kullanılan üç hosting hizmeti servislerini gözden geçirecek ve her birinin kısa bir tanımını sağlayacaktır.

  • Web Hosting: Web hosting, web sitenizin var olmasını ve internette keşfedilebilir olmasını sağlayan bir hizmet olarak düşünün. Bu hizmet aslında web sitenizi barındırır ve internet bağlantısının sürdürülmesinden sorumludur. Web barındırma hizmetiniz mail hosting etkinleştirme seçeneği de içerebilir, ancak bunu yapmak istediğinizi hizmet sağlayıcınıza söylemelisiniz.
  • Domain Hosting: Domain hosting işletmenizin web sitesini kurup çalıştırmaya dahil olan hizmetlerden biridir. Bir alan adı web sitenizi tanımlayan, turkticaret.net gibi, benzersiz bir ismi vardır. Sitenizi online hale getirmek, yalnızca onun için kayıtlı bir alan adınız varsa gerçekleşebilir.
  • Email Hosting: Genellikle bir web hosting paketine dahil olsa da, mail hosing, özel bir e-posta adresi oluşturmanıza ve e-posta gönderip almak için kullanmanıza izin veren ayrı bir hizmettir. Kullandığınız e-posta alan adı web sitenizle eşleşecektir.

Örneğin; siteniz ”turkticaret.net” ise, e-posta adresiniz ”adınız@turkticaret.net” olacaktır. Web sitenizle eşleşen bir e-posta adresine sahip olmak, işletmenizin daha profesyonel görünmesini sağlar. Mail hosting, e-postanızı güvende tutar ve internet bağlantınız olan her yerden erişilebilir hale getirir.

Kullanıcılar genellikle aynı sağlayıcıdan mail hosting ve web hosting hizmetleri alsalar da, bunu yapmak zorunda değilsiniz. E-posta barındırma hizmetini, web sitesi olmadan tek başına yapabilirsiniz, bu da her bir hizmetinizi tercih ettiğiniz sağlayıcıdan alabileceğiniz anlamına gelir.

Mail Hosting

Mail Hosting Kullanmanın Faydaları

Birçok ücretsiz e-posta sağlayıcısı varken neden e-postanız için bir barındırma çözümü seçmelisiniz?  Bu sorunun birkaç cevabı var. E-posta barındırmanın ilk ve en önemli yararı, kullanabileceğiniz e-posta domain adlandırma hizmetidir. İşletme adınıza uyan e-posta adreslerine sahip olabilirsiniz. Örneğin, örneğin domain hosting hizmetleri sağlayan bir firmanız var ise name@turkticaret.net gibi bir e-posta, nameturkticaret@gmail.com‘dan çok daha profesyonel görünecektir.

Mail hostingin bir başka yararı da güvenliktir. Mail hosting, ücretsiz e-posta hizmetlerinden daha güvenlidir. Google ve Yahoo gibi büyük sağlayıcılar, nispeten güvenli hizmetler sunarken, sadece boyutları nedeniyle bilgisayar korsanlarına daha çekici bir hedef sunar.

Mail hosting hizmeti kullanmak, aldığınız hizmet üzerinde size daha fazla kontrol sağlar. Ödeme yapan bir müşteri olarak, mail hosting hizmeti aldığınız firmanızın destek personeline doğrudan erişiminiz olacak, böylece herhangi bir teknik veya güvenlik sorununuz varsa onlarla direkt iletişim kurabileceksiniz.

Mail Hosting

E-Mail Hosting Seçenekleri

Artık mail hosting hizmetlerini tanımladığımıza ve bazı avantajlarından bahsettiğimize göre, bir hizmet seçerken aramanız gereken bazı seçenekleri gözden geçirmemiz gerekiyor. Mail hosting sağlayıcınız aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini sunuyorsa, bunlardan yararlanmayı düşünmelisiniz.

  • Online arşivleme: Online e-posta arşivlerine erişim, size tüm iş iletişimlerinizin geçmiş bir kaydını verir. Bazı hizmetler, bir oturum açma portalı aracılığıyla doğrudan erişebileceğiniz 5 ila 10 yıllık yedeklemeler sunar.
  • Birden çok posta kutusu: Büyüyen bir işletmeniz varsa, anında posta kutuları oluşturabilmeniz gerekir. E-posta barındırıcınızın işlemlerinizi desteklemek için ihtiyacınız olan tüm posta kutularını size verdiğinden emin olun. Kullanıcılar, e-postaları iş işlevlerine göre sınıflandırmak için genellikle ayrı posta kutuları kullanırlar – web sitesi ve hizmet sorguları için bir yönetici posta kutusuna, ödemeler ve hesaplar için bir fatura posta kutusuna, genel iletişim için bir bilgi posta kutusuna ve reklam ve kampanyalar için bir toplu posta kutusuna sahip olabilirsiniz.
  • Hosting Paketleri: Tek bir pakette web, domain ve mail hosting sunan bir hizmet sağlayıcı bulursanız, bazen her hizmeti ayrı ayrı satın aldığınızdan daha iyi fiyatlandırma alabilirsiniz. Turkticaret.net avantajlı hosting paketlerini incelemek ve kampanyalarından faydalanmak için tıklayınız.
  • Depolama Alanı: Posta kutusu boyut sınırlarınızın ne olduğunu öğrenin. Tipik bir işletme için bir posta kutusunun büyük dosyaları ve büyük miktarlarda postayı depolayabilmesi gerekir, bu nedenle posta kutusu depolamanızın ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olun.

Mail hosting hizmetinizin maliyetini artırabilecek seçenekleri seçmeden önce, ilgili tüm teknik şartları anlamanız önemlidir. Tam olarak neye kaydolduğunuzu bildiğinizden emin olun. Ayrıntıların hiçbirinden emin değilseniz, tam bir açıklama alabilmeniz için sağlayıcıyla iletişime geçin. Turkticaret.net canlı destek ekibimizden kafanızı karıştıran her türlü sorular ve mevcut tüm hosting hizmetleri hakkında bilgi edinmek için 7/24 destek alabilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın