Girişimcilik Teknoloji

Kod Yazma İçin En İyi Kaynak Listesi 2023

Kod yazma son yıllarda oldukça ilgi çeken bir konu haline geldi. Dijitalin bu kadar yaygınlaşması ve yeni kuşağın da dijitale olan ilgisiyle birlikte web tasarım ve web geliştirme dallarına olan ilgi oldukça arttı. Kod yazmak için ücretsiz ve çevrim içi olarak kullanabileceğiniz birçok kaynak bulunuyor. Bu yazımızda kod yazma konusunda kendinizi geliştirebilmek için kullanabileceğiniz en sık kullanılan siteleri ve en iyi kod yazma programı listesi oluşturacağız.

En İyi Kaynak Listesi

Sadece yeni başlayanlar için kod yazma kaynakları değil deneyimli kişilerin de kullanabileceği farklı kaynaklara rehber olan bir listeyi aşağıya ekleyeceğiz. İçinden sizin için en uygun siteyi seçerek ilerleyebilirsiniz.

Udemy

Udemy, eğitim ve kurslar konusunda oldukça popüler bir sitedir. Birçok alanda birçok bütçeye uygun eğitimler bulunur. Çok puan alan ve güzel yorumlanan eğitimlerden yararlanabilirsiniz.

Exercism

Exercism 61 programlama dilinde gelişim sağlama olanağı sunar. Python, Javascript, C# gibi onlarca farklı programlama dilini öğrenmek için ücret ödemenize gerek kalmaz. Alıştırma yaparak, kritik bazı problemleri nasıl çözebileceğinize dair tecrübeler edinebilirsiniz.

Khan Academy

Khan academy de ücretsiz olarak eğitim alınabilecek yerlerdendir. Birçok giriş ya da geliştirme dersleri bulunur.  Web sitesindeki içeriklerinin yanı sıra youtube eğitim videoları da bulunur böylelikle her yerden ve her istediğiniz zamanda eğitimlere ulaşabilirsiniz.

Codecademy

Codecademy, Java, PHP, JavaScript, SQL vb 12 farklı programlama için ücretsiz kaynaklar bulabileceğiniz ve bu dokümanları indirebileceğiniz bir sitedir. Ücretli planları da bulunur. Öğrenciler için olan planları diğerlerine göre oldukça fiyat avantajlıdır.

Egghead

Egghead‘de birçok kursiyer eğitim verir. Hem ücretsiz hem de ücretli online kod yazma eğitimleri için popüler sitelerden biridir.

En İyi Online Kod Yazma Sitesi Listesi

Yukarıda kod yazabilmek için ücretsiz ya da ücretli olarak yararlanabileceğiniz kaynakları anlattık. Şimdi de free fire kod yazma sitelerini ekleyelim.

Visual Studio

Visual Studio, en sık kullanılan kod yazma programları arasındadır. Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bünyesindeki 15 farklı dil seçeneği ile kod düzenleme, hata ayıklama gibi özellikleri geliştiriciler için büyük öneme sahip. Hem her uygulamaya uyumlu bir şekilde çalışır hem de kullanımı kolaydır. Sadece dezavantaj olarak çok RAM kullanımından dolayı biraz yavaş çalışır.

IntelliJ IDE

IntelliJ IDE, Java merkezli kod yazma programlarından biridir. Java, PHP, Python gibi birçok sili destekler. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilir ama bazı araçları ücretlidir. Akıllı kod tanımlama, hata ayıklama ve statik kod analizi gibi özellikleri de mevcut.

PyCharm

PyCharm ile Node.js, JavaScript, HTML gibi birçok dilde işlem yapabilirsiniz. Windows, Mac ve Linux ile uyumlu şekilde çalışır. Özellikle de Python için en uygun ve en çok kullanılan programlar arasındadır. Kolay kurulum, hata ayıklama, kod tamamlama gibi önde gelen özellikleri vardır. Ücretli ve ücretsiz olarak kullanılabilir. Yeni başlayanlar için ücretsiz sürümü de yeterli olacaktır.

Atom

Atom için GitHub tarafından oluşturulmuş ve JavaScript için en uygun kod yazma sitesi diyebiliriz. Pycharm gibi Windows, Mac ve Linux ile uyumlu şekilde çalışır. karşılaştığınız bir problemde danışabileceğiniz bir topluluk olması Atom’u daha da kullanılabilir kılar. Atom’da da hata ayıklama, akıllı kod tanımlama gibi özellikler vardır. Yeni başladıysanız ve daha küçük dosyalar ile çalışıyorsanız sizin için en uygun sitelerden biri olacaktır.

WebStorm

Webstorm, HTML, CSS, React gibi onlarca dili destekler, Windows, Mac ve Linux ile uyumludur. Akıllı kod tanımlama, hata algılama, otomatik yeniden düzenleme gibi özelliklere sahiptir.