Teknoloji

Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır? En iyi 5 program 2023

Klasör şifreleme dosyalarınızı güvenli şekilde aktarmak ve saklamak için bir veri kodlamadır. Verilerinizin bir başkası tarafında karıştırılması ve yetkisi olmayan kişilerin erişimini engellemek için klasör şifreleme programı kullanmanız gerekecektir. Klasör şifreleme ile bilgisayarınızdaki verileri kolayca güvende tutabilirsiniz. Şifreleme, verilerinizi siber tehditlere karşı korur.

Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır? En iyi 5 program 2022 2

IOS Klasör Şifreleme

Ipad, Iphone gibi popüler mobil cihazlara güç sağlayan IOS işletim sisteminin yerleşik bir şifreleme özelliği mevcuttur. IOS’da Touch ID, veya Face ID’yi etkinleştirerek dosyalarınızı koruyabilirsiniz. Bu koruma kalkanları sizin ilk adımınızdır. Kişisel verilerinizi daha fazla koruyabilmek için farklı uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

Android Klasör Şifreleme

Mobil cihazlarımızda hassas bilgiler içeren mesajlar, şirket bilgileri ve güçsüz şifreler kullanıyoruz. Bu bilgilerin hepsini de standart bir klasörde tutuyoruz. Bütün bunlar veri hırsızlığına yol açar ve kişisel verileriniz hızlıca ortadan kaybolabilir. Android uygulamalar için yapılmış şifrelerinizi ve kişisel verilerinizi güvenle korumanızı sağlayacak bir çok uygulama vardır. Bu uygulamalar sayesinde dosya korumasının yanı sıra kullandığınız bir çok uygulama içinde şifreleme yapabilirsiniz.

Windows 10 Klasör Şifreleme

Windows klasör şifreleme aslında oldukça basit adımlar ile gerçekleşir. Boyutundan bağımsız olarak herhangi bir dosyayı veya klasörü istediğiniz gibi şifreleyebilirsiniz. Klasör şifreleme için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Şifrelemek istediğiniz dosyanın üzerine gelin ve sağ tıklayın.

Adım 2: Özellikler seçeneğine tıklayın ve özellikler sayfasında gelişmiş düğmesine tıklayın.

Adım 3: “Verileri korumak için içeriği şifreleyin” seçeneğine tıklayın ve tamam düğmesini seçin.

Adım 4: Karşınıza çıkacak olan pencereden eğer tüm klasörleri şifrelemek istiyorsanız “dosyayı ve üst klasörü şifrele” seçeneğine, sadece dosya şifrelemek istiyorsanız “yalnızca dosyayı şifrele” seçeneğine tıklayın.

Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır? En iyi 5 program 2022 3

Klasör Şifrelemek İçin En İyi Programlar 2022

Klasör şifreleme detaylarına hakim olduğumuza göre artık bu şifreleme işlemlerinde bize yardımcı olabilecek en iyi 5 programı sizler için listeleyeceğiz.

EaseUs LockMyFile

EaseUs LockMyFile, dosyalarınızı ve klasörlerinizi koruyan, gizleyen ve şifreleyen bir veri güvenliği sistemidir. Bu yazılım sayesinde yerel diskinizi gizleyebilir ve kilitleyebilirsiniz. Dosyalarınıza bir AES şifrelemesi ile GFL veya EXE formatında şifrelemenizi sağlar. Bu sayede izinli olmayan hiç kimse verilerine erişemez.

BitLocker

BitLocker, Microsoft yazılımıdır. Herhangi bir hırsızlık veya kaybetme durumunda cihazınızda bulunan bilgileri korumak için geliştirilmiştir. Tam sürücü şifrelemesi sağlar bu sayede yetkisiz sistem değişikliklerini önlemenize yardımcı olur. Windows ile sorunsuz entegrasyonu sahiptir.

SSE

SSE, ücretsiz bir Android dosya şifreleme uygulamasıdır. Aynı zamanda IOS ve Windows platformlarınıda destekler. Bu uygulama sayesinde her türlü dosya, belge, görsel, video vb. araçları şifreleme sayesinde koruyabilirsiniz. İçinde tüm şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklayabilir ve yönetebilirsiniz.

Lock

Lock, ücretsiz bir açık kaynaklı dosya şifreleme uygulamasıdır. Android ve Windows platformlarını destekler. Bu uygulama ayrı isimler ve şifreler işe birden çok şifreli kasa oluşturmanıza olanak tanır. Her kasada birden çok veri saklayabilirsiniz.  Şifrelenmiş kasaların Google Drive tarafında yedeklemesini yapabilirsiniz.

SensiGuard

SensiGuard, verilerinizi şifreleyebilen modern ve kolay arayüze sahip şifreleme sistemlerinden biridir. SensiGuard’da özel bilgilerinizi koruyabilir ve çevrimiçi kimlik hırsızlarına karşı güvenlik sağlayabilirsiniz. AES-256 şifrelemesini destekler. Cihazınızda yer kaplamamak için boyutları otomatik olarak sıkıştırır.

Bu makalemizde sizde şifreleme nedir, IOS, Android ve Windows klasör şifrelemesi neler içerir ve en iyi şifreleme programlarında bahsettik.

Daha fazla ipucu ve bilgi için TURKTICARET.Net’in diğer makalelerine göz atmayı unutmayın.

En İyi Video Kaydetme Programları (2022)

Ktunnel Proxy Nedir, Ne İşe Yarar?

Pagespeed (Sayfa Hızı) Nedir?