Teknoloji

Bulut Teknolojisi Nedir?

İnternet üzerinden depolama işlemi ve yazılım uygulama işlemi sağlamakta olan bulut teknolojisi, şirketlere ve bireylere büyük dosya boyutlarıyla yaptıkları işlemlerde çalışma ortamlarında ve gündelik kullanımlarında kolaylık sağlar. Bulut teknolojisinin en önemli avantajlarından biri bulunduğunuz mekandan bağımsız olarak dilediğiniz yerden, dilediğiniz zaman dosya ve yazılım uygulamalarına erişim sağlayabilmenizi sunar.

Avantajı nedir?

Dosyalara ulaşım ve dosya saklama gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlayan bulut bilişim, hayatımıza giren akıllı teknolojilerin daha verimli ve aktif kullanılması mümkün kılıyor. Artık, sunum dosyalarını çantanızda, bilgisayarınızda veya harici bir diskte bulunmasına gerek olmadan yanınızda taşıyabilirsiniz. Bulut teknolojileri hizmetleri ile birlikte, hiçbir cihaza bağımlı kalmayarak istediğiniz dokümanı istediğiniz anda elinizin altında bulabileceksiniz.

Veri ve dosya kayıplarının ortadan kalkmasını mümkün kılan bulut teknolojisi, verilerinize her zaman ulaşabilmenizi sağlamaktadır. Üstelik bunun herhangi bir cihaza bağımlı olmayacak şekilde olması, bulut teknolojisinin en büyük özelliğini ifade ediyor.

bulut teknolojisi nedir

Bulut Sistemleri Nasıl Çalışır?

Dijital bir ağ aracılığıyla çoklu sunucu bağlantıları gerçekletirir. Web tabanlı olarak kullanılabilmesi ve kurulum gerektirmemesi işlemsel açıdan kolaylık sağlamaktadır.

Büyük dosya boyutlarıyla işlemler yapmak hem zaman açısından hemde maliyet açısından dezavantajlar yaratmaktadır. Tüm bu sorunlar bulut teknolojisi ile giderilmiş oldu. Özellikle büyük şirketler için önemli destek sağlamaktadır.  Veriler ve dosyalar firmaların sunucularında saklanır, kullanıcılar ise kendilerine ait olan alana şifreleri ile ulaşarak dosyalarını düzenleyebilir veya yeni dosyalar yükleyebilir.

bulut teknolojisi nedir

Bulut Hizmetleri Nelerdir?

  •  Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

En yaygın olarak tanınan bulut hizmeti türü, hizmet olarak yazılım veya SaaS olarak bilinir. Bu geniş kategori, dosya depolama ve yedekleme, web tabanlı e-posta ve proje yönetimi araçları gibi çeşitli hizmetleri kapsar.

  • Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

Hizmet olarak altyapı veya IaaS, birçok bulut hizmeti sağlayıcısının SaaS araçlarını yönetmek için ihtiyaç duyduğu altyapıyı sağlar, ancak kendilerini korumak istemezler. Kaynak yoğun, yerinde kurulum ihtiyacını ortadan kaldıran eksiksiz bir veri merkezi çerçevesi olarak hizmet eder.

  • Hizmet Olarak Platform (PaaS)

Hizmet olarak platform veya PaaS olarak bilinen bulut hizmeti modeli, geliştiricilerin bulut uygulamaları oluşturabilecekleri web tabanlı bir ortam görevi görmektedir. PaaS, kuruluşların temel unsurları korumak zorunda kalmadan bulut tabanlı yazılım geliştirmek için kullanabilecekleri bir işletim sistemi, veritabanı ve programlama dili sağlar.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın