Sosyal Medya

Instagram IGTV Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, video en kullanışlı ve etkili içerik formatlarından biridir. Instagram, 2018 yılının Haziran ayında IGTV’yi ” yayınladı. Instagram IGTV temelde Youtube ile rekabet edecek bir platformdur. YouTube’un aksine, hem yatay hem de dikey video formatlarına izin verir.

Her içerik oluşturucunun, TV’ye benzer kendi “kanalı” vardır. Ve tıpkı bir televizyon gibi, IGTV’ye erişir erişmez videolar oynamaya başlar. Ayrı bir IGTV uygulamasında bulunmaktadır, ancak IGTV’ye  doğrudan Instagram uygulamanızdan da erişilebilirsiniz.

Instagram IGTV,  bireysel kullanıcılara ve markalara YouTube’a göre bazı avantajlar sağlayacaktır. Birincisi, bu platformda reklam yok, bu nedenle izleyicilerin ilgisini kaybetmesini ve kanalı değiştirmesini engelleyecek kesintisiz görsel içerik sağlanmasını sağlar.

IGTV’yi Kimler kullanabilir?

 • Bu yeni özelliğin olumlu yönlerinden biri de ünlü Instagramcılara özel olmayacak olması. Tüm kullanıcılar, videolarını paylaşmak için bu özelliği kullanabilir. Bunu yapmak için, videolarınızı doğrudan yüklemeniz yeterli olacaktır.
 • Bu uygulumayı, iOS ve Android içinde kullanılabilir durumdadır.
 • IGTV, genç kullanıcılara odaklanıyor ve YouTube ile rekabet etmeye hazır, içerik oluşturucu olmak isteyenlere kapıları açıyor.

Instagram IGTV Nasıl Kullanılır?

 • IGTV Uygulamasında ( iOS ve Android’de mevcuttur ) oturum açın ve her zamanki Instagram kullanıcı adınız ve şifrenizle oturum açın.
 • Sağ köşedeki Ayarlar dişli simgesini ve ardından “Kanal Oluştur” u tıklayın.
 • İşte bu kadar! Artık videolarınızı yüklemeye hazırsınız!

IGTV videolarını izlemek için uygulamayı ı indirmek zorunda değilsiniz. Instagram üzerinden videoları izleyebilirsiniz. Film rulonuzdan IGTV video yükleme işlemi ile 1 dakikalık videolar yükleyebilirsiniz.

IGTV’nin Özellikleri

 1. Videonuzu silmediğiniz sürece kanalınızda kalır. Herkes tarafından sınırsız bir şekilde izlenir.
 2. Videonuz yayınlandıktan sonra, üç nokta simgesine dokunup igtv izlenme analizlerinide kontrol edebilirsiniz.
 3. MP4 formatında olması gerekir.
 4. Tıpkı Youtube gibi kullanıcılar kendi kanallarına sahiptir. Kişiler istedikleri kişilerin kanallarına abone olup, takip edebilirler.
 5. IGTV kısmında videolar otomatik olarak oynamamaktadır.
 6. IGTV, mobil görüntüleme deneyimi için oluşturulduğundan, başlangıçta yalnızca dikey videolar destekleniyordu. Neyse ki, içerik oluşturuculardan geri bildirim aldıktan sonra Instagram stratejisini değiştirmeye karar verdi ve artık IGTV’de hem dikey hem de yatay videoları destekliyor. IGTV yatay video yükleme işlemi artık yapılabilmektedir.
 7. IGTV video uzunluğu en az 1 dakika olmalıdır. Daha büyük ve doğrulanmış hesaplar, 60 dakikaya kadar uzun süreli video içeriği yükleyebilir, ancak bir bilgisayardan yüklenmeleri gerekir.

Instagram IGTV Video Boyutu:

 • Dikey En- Boy Oranı: 9:16
 • Yatay En-Boy Oranı: 16:9
 • 10 dakika veya daha kısa videolar için maksimum dosya boyutu 650 MB’dir. 60 dakikaya kadar videolar için maksimum dosya boyutu 3,6 GB’dır.
 • Kapak fotoğrafı boyutu : 420 piksele 654 piksel

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın