Dijital Pazarlama

Google Analytics ile Kullanıcı Deneyimi

Google Analytics kullanıcı deneyimini ölçümleyebilmeniz için son derece kullanışlı bir araçtır. Kurulumu ve analizi basittir. Öncelikle analytics hesabınızdan web sitenize ait bir mülk oluşturmalısınız. Daha sonrasından bu mülkü ait takip kodunu web sitenizin head bölümüne yapıştırmanız gerekiyor. Bu tür 3. Taraf kodlar için Google Tag Manager kullanabilirsiniz. Böylelikle sitenizde yalnızca Google tag manager kodu çalışır. Tag manager panelinde ise takip etmek istediğiniz tüm 3. Taraf kodlarını entegre edebilirsiniz.

Google Analytics Kullanıcı Analizi

Google Analytics takip kodunu sitenize ekledikten belli bir zaman sonra analytics hesabınız veri toplamaya başlar. Burada web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları ve geldikleri kanalları görebilirsiniz. Bu size web sitenizi çektiğiniz trafiğin hangi kanaldan daha başarılı trafik getirdiğinizi görebilirsiniz. Hatta dönüşümlerinizi entegre ederek trafiklerin dönüşüme dönüşme oranını takip ederek aksiyon planları oluşturabilirsiniz.

analytics ile kullanıcı deneyimi 1

Google Analytics Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Tüm analizlerinizi gerçekleştirirken analytics’in sunduğu bir çok veriyi değerlendirebilirsiniz. Bunlardan bazıları;

Hemen Çıkma Oranı

Bu oran sizin web sitenize gelen kullanıcıların web sitenizden çıkma hızını oranlamaktadır. %80 ve üzeri hemen çıkma oranına sahipseniz açılış sayfanızı gözden geçirebilirsiniz. Bu oranın yüksek olma sebebi web sitenizin açılma hızı da olabilir. İnternet kullanıcıları bu konuda fazlasıyla sabırsız olabiliyor, 2-3 sn içerisinde açılmayan bir web sitesini anında terk edebiliyorlar. Bu google için kullanıcılarınıza iyi bir kullanıcı deneyimi sunmadığınızı göstermektedir. Dolayısıyla sayfanızın SEO performansını da düşürecektir.

Oturum Süreleri

Oturum süresi kullanıcıların web sitenizde geçirdiği ortalama süreyi temsil etmektedir. Bu sürenin az ve çok olması duruma göre farklı sonuçlar doğurabilir. Eğer çok kısa bir süreye sahipseniz, kullanıcı sayfanızı hemen terk etmiş ya da aradığı şeyi bulamayarak çıkmış olabilir. Reklamdan gelen bir kullanıcıysa reklam da vadetmiş olduklarınızı web sitenizde bulamamış ve terk etmiştir. Bu tip durumlarda açılış sayfanızı kontrol etmenizde fayda vardır. Öte yandan web sitenizdeki sürenin çok uzun olduğu bir senaryo da özellikle e-ticaret sitesine sahipseniz kullanıcı teşekkürler sayfasına ulaşmakta zorluk çekmiş olabilir. Bu tür senaryolar web sitenizde çözümsüz kalmış kullanıcıları işaret eder, bu da sepet adımlarında, üyelik adımlarında düzenlemeler yapmanızı gerektirebilir.

E-ticaret Dönüşüm Oranı

Analytics’e sepetlerinizi de entegre ederek gelirlerinizi takip edebilirsiniz. Oluşan sepet adetlerini de görebilirsiniz. E-ticaret dönüşüm oranı burada bize kullanıcı sayınıza oranla oluşan dönüşüm adetini oranlamaktadır. Bu dönüşüm oranı ne kadar yüksekse alakalı kullanıcı kitleniz o kadar fazladır. E-ticaret dönüşüm oranınız düşükse getirdiğiniz kullanıcılar ürünlerinizle ilgilenmemiş ve dönüşüm oluşturmamıştır. Burada reklam hedef kitlenizde optimizasyonlar yapmanız gerekebilir.

analytics ile kullanıcı deneyimi 2

Analizlerini Kendin Oluştur!

Tüm bu saydıklarımız dışında analytics üzerinden kendi metriklerinizi girerek raporlar oluşturabilirsiniz. Örneğin sayfanızda üyelik sistemi var ve getirdiğiniz üyelerin hangi kanallardan geldiğini ölçümlemek istiyorsunuz. Raporlar sekmesinden özel metrikler ekleyerek gelen üyelerin hangi kanallardan geldiğini görebilirsiniz. Böylelikle kanallarınızda gerekli optimizasyonları gerçekleştirebilirsiniz.

Tabii ki analytics bize yalnızca veriyi verir analiz etmesi size ve ekibinize aittir. Bu tür kullanıcı davranışlarını daha net analiz edebilmeniz için farklı toollarda mevcuttur. Bunlar bir tanesi tamamen ücretsiz olan Microsoft clarity. Bu araç sayesinde kullanıcıların web sitenizdeki davranışlarını izleyebiliyorsunuz. Canlı bir örnek olacağı için kullanıcı deneyimi hakkında alacağınız aksiyonları daha rahat almanızı sağlar.