Domain

En İyi Domain (Alan Adı) Seçmek İçin 11 İpucu

Yeni bir site kurarken en iyi domain (alan adı)’nı seçmek stresli olabilir çünkü hata yapmak istemezsiniz. Süreci kolaylaştırmak için web sitenize en iyi alan adını seçmek için kullanabileceğiniz 11 adımlık basit tüyoları derledik;

 1. .com’a Bağlı Kalın
 2. Alan adınızda anahtar kelimeler kullanın
 3. Alan Adınızı Kısa Tutun
 4. Telaffuz etmeyi ve Hecelemeyi Kolaylaştırın
 5. Benzersiz ve Markalaştırılabilir Olun
 6. Alan Adında Kısa Çizgilerden Kaçının
 7. Çift Harflerden Kaçının
 8. Geniş Düşünün
 9. Domain Araştırın
 10. Başkası Almadan Önce Hızlı Davranın
 11. En İyi Domain Sitesi

İpuçlarını tek tek sizin için açıkladık;

 1. Domain Uzantısı .com’a Bağlı Kalın

Bugün .com, .net ve .org gibi uzantıların yanında .design, .photography ve hatta .blog gibi uzantılara kadar birçok yeni alan adı uzantısı mevcuttur. Yeni uzantılar kullanarak değişik blog adları bulmak cazip geliyor olsa da, .com hala en köklü ve popüler alan adı uzantısıdır. En iyi domain bulmak

.com alan adları en akılda kalıcı olanlardır. Pek çok kullanıcı, özellikle teknolojiden anlayanlar, hiç düşünmeden her alan adının sonuna otomatik olarak “.com” yazacaktır. Çoğu akıllı telefon klavyesinde otomatik olarak bir .com butonu bulunur. Dolayısıyla web sitenizi .com uzantısı ile açarak daha sonrasında popüler uzantılarla desteklemelisiniz.

En İyi Domain (Alan Adı) Seçmek İçin 11 İpucu 1

 1. Alan Adınızda Anahtar Kelimeleri Kullanın

Anahtar kelimeler domain seçiminde önemli bir rol oynar. Alan adınızda anahtar kelimeler kullanarak arama motorlarına web sitenizin ne hakkında olduğunu söylersiniz. Kaliteli içerikler ve iyi bir kullanıcı deneyimi sayesinde alan adınızdaki anahtar kelimeler Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Hedef anahtar kelimelerinizle daha önce alınmamış iyi bir alan adı bulmak çok zordur. Alan adınızı ön plana çıkarmak için anahtar kelimelerinizi başka kelimelerle birleştirmeniz ve yaratıcı olmanız gerekebilir.

 1. Alan Adınızı Kısa Tutun

Anahtar kelimeler önemli olsa da domain uzunluğu konusunda aşırıya kaçmayın. Kısa ve akılda kalıcı bir alan adına sahip olmak her zaman avantajlıdır. Alan adınızı 15 karakterin altında tutmanızı öneririz. Kullanıcılarınızın daha uzun alan adlarını hatırlaması daha zordur. Ayrıca kullanıcılar, trafik kaybına yol açabilecek daha uzun alan adlarıyla yazım hataları girmeye daha yatkın olacaktır. Bu nedenle alan adınızın uzunluğunu kısa tutmak daha iyi olacaktır.

 1. Domain Telaffuzunu ve Yazımını Kolaylaştırın

Alan adınızı yazarken de konuşurken de kolayca paylaşabilmelisiniz. Alan adınızın ne zaman isteneceğini bilemezsiniz bu yüzden kolay ifade edilebilir bir alan adı seçmek sizi öne geçirecektir. Profesyonel e-posta adresi oluşturmak için alan adınızı kullanmayı planlıyorsanız, herhangi bir dinleyici için kesinlikle anlaşılması ve hecelenmesi kolay olmalıdır.

En İyi Domain (Alan Adı) Seçmek İçin 11 İpucu 2

 1. Benzersiz ve Markalaştırılabilir Olun

Alan adınız benzersiz olmalıdır, böylece okuyucularınızın zihninde öne çıkabilirsiniz. Alanınızdaki diğer rakipleri araştırmak ve hangi alan adlarını kullandıklarını öğrenmek akıllıca olur. Yanlışlıkla bir ticari marka adı kullanarak başka bir markayı kopyalamak yerine kendi markanızı oluşturabileceğiniz bir alan adı da seçmelisiniz.

Markalaştırılabilir alan adları benzersiz ve akılda kalıcıdır. Örneğin, “Amazon.com”, “Buybookonline.com”dan çok daha marka bilinirliği olan bir addır.

 1. Alan Adında Kısa Çizgilerden Kaçının

Asla tire ile bir alan adı oluşturmayın. Tire kullanmak bazen spam alan adlarının bir işareti olabilir. Tire kullanılan alan adları da yazım hatalarına eğilimlidir. İstediğiniz domain zaten alınmış olduğundan kısa çizgili bir alan adı seçerseniz, kullanıcılarınız kısa çizgiyi yazmayı unuturlarsa büyük olasılıkla rakibinizin sitesine ulaşırlar.

 1. Çift Harflerden Kaçının

Trafiği yazım hatalarına kaptırma şansınızı artıracağından, çift harfli alan adlarından kaçınmak iyi bir fikirdir.  Presssetup.com gibi çift harfli bir alan adı yazım hatalarına daha yatkındır bu da trafik kaybınıza neden olacaktır. Çift harflerden kaçınmak, alan adınızın yazılmasını kolaylaştıracak ve daha markalanabilir hale getirecektir.

 1.  Geniş Düşünün

Sektörünüzle ilgili bir alan adı seçmek akıllıcadır çünkü kullanıcılara web sitenizin ne hakkında olduğu hakkında bir fikir verir. Ancak uzun vadeli düşünürseniz daha kapsamlı bir alan adına ihtiyacınız olacaktır. Örneğin, bir çiçekçi orkide.com gibi bir alan adı seçebilir, ancak daha sonra orkidelerin yanı sıra diğer çiçekleri satmaya başlayabilir. Böyle bir durum karşısında alan adı diğer çiçeklerle ilgilenen ziyaretçilere ulaşmanızı engelleyebilir.

Sitenizi yeni bir alan adına kusursuz bir şekilde taşımak zor olabilir ve doğru yapmazsanız arama sıralamalarında düşüşe neden olabilir. Bu yüzden baştan esnek bir alan adı seçmek önemlidir.

En İyi Domain (Alan Adı) Seçmek İçin 11 İpucu 3

 1. Domain Araştırın

Bir alan adı kaydetmeden önce, aynı adı kullanan kayıtlı bir işletme olup olmadığını öğrenmeye çalışın. Ticari markalı benzer veya tam bir ad olup olmadığını görmek için bir ticari marka araştırma yapabilirsiniz. Markanın ve domain uzantılarının tescil edilip edilmediğine bakmalısınız. Marka adınızın Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya sitelerinde bulunup bulunmadığını kontrol edebilirsiniz. Benzer veya eşleşen bir ad yalnızca kafa karışıklığına neden olmaz, aynı zamanda size çok pahalıya mal olabilecek ciddi yasal sonuçlar doğurabilir.

Kendi web sitenizi kurduktan ve çalıştırdıktan sonra, web sitenizin adını, logosunu ve markasını TURKTICARET.Net ile koruma altına alabilirsiniz.

 1. Başkası Almadan Önce Çabuk Hareket Edin

Her gün tüm dünyada binlerce yeni alan adı tescil edilmektedir. Beğendiğiniz bir alan adı bulduysanız, fazla beklemeyin. Alan adları gayrimenkul gibidir. Binlerce insan, gelecekte daha iyi fiyatlar için kaydolabilecekleri iyi markalanabilir alan adlarını aktif olarak arıyor. Hızlı hareket etmezseniz, birileri devam edip domain fikrinizi kaydedebilir. Daha sonra fikrinizi değiştirirseniz, domain yenileme yapmayabilirsiniz.

 1. En İyi Domain Sitesi

Web’de yüzlerce alan adı kayıt şirketi var. Alanınızı daha sonra taşımak zor olabileceğinden, seçiminizi dikkatli yapmanız önemlidir. Domain Firmasının güvenilir ve ICANN akreditasyonuna sahip olmasına dikkat edin. TURKTICARET.Net 23 yıldır sektörde olup Türkiye’de ICANN akreditasyonuna sahip 5 firmadan bir tanesidir. Aynı zamanda uygun fiyata domain ve hosting sağlamaktadır.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın