Sosyal Medya

Adobe Photoshop Alternatifi Olabilecek Araçlar

Adobe Photoshop, dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan grafik tasarım, fotoğraf düzenleme yazılımlarından bir tanesidir. Adobe Systems tarafından geliştirilerek piyasaya sürülmüştür. Profesyonel tasarımcılara ek olarak bu işi hobi olarak yapan kişileri de içeren geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Adobe, dijital görüntülerin düzenlenmesi ve geliştirilmesini temel amaç edinmiştir. Fotoğraf düzenleme, grafik ve web tasarımı, illüstrasyon ve 3D modelleme gibi farklı birçok kullanım alanı sunmasıyla birlikte farklı özellikleri de kullanıcıların yaratıcılıklarını sınırlamadan çalışma yapmalarını sağlar.

Photoshop katman tabanlı çalışma sistemidir. Katman tabanlı olması kullananların yaptıkları her bir düzenlemenin ayrı bir katmanda gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede daha esnek ve düzenli bir ortamda çalışma sağlanır. Fırçalar, efektler, filtreler, metin ve renk düzenleme araçları ve birçok diğer özellik de içerir. Photoshop profesyonel kullanıcılar için güçlü bir araçtır. İlk kez kullanacak kişilerin de temel düzeydeki işerini yapılması çok zorlayıcı değildir. Adobe’un düzenli bir şekilde güncelleme alması kullanıcılara güncel ve güvenli bir deneyim yaşatır. Eğitim materyalleri ve çevrim içi birçok kaynakla da desteklenmesi kullanımının öğrenilmesini destekler.

Adobe Photoshop Alternatifi Olabilecek Araçlar

Adobe Photoshop Yerine Hangi Programları Kullanabilirim?

Adobe photoshop’a alternatif olarak; GIMP, Krita, Pixlr, Paint.NET, Photopea gibi araçlar kullanılabilir.

En İyi Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Yazılımları Nelerdir?

Aşağıda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz fotoğraf düzenleme yazılımlarını listeleyelim:

GIMP (GNU Image Manipulation Program)

GIMP, Photoshop’un en popüler alternatifleri arasında yer alır. Ücretsiz ve açık kaynaklı olmasıyla dikkat çeken GNU Image Manipulation Program, geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Photoshop’un birçok temel özelliğini barındırır. Bunlara katmanlar, fırçalar, efektler ve düzenleme araçları gibi önemli araçları örnek olarak gösterebiliriz. Ayrıca, kullanıcıların GIMP’e istedikleri gibi eklentiler ekleyebilir ve programı kendi ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde özelleştirebilirler.

Krita

Krita, daha çok dijital sanat ve illüstrasyon alanlarında öne çıkar. Hem ücretsiz hem de açık kaynaklı bir çizim programı olarak bilinir. Özellikle illüstratörler ve çizgi film yapımcıları tarafından tercih edilen Krita, kullananlara geniş bir yaratıcılık alanı sunar. Krita’yı öne çıkaran özelliklerden bir tanesi zengin fırça motoruna sahip olmasıdır. Bu tasarım aracını kullananlar doğal fırça dokuları, efektler ve dinamik fırça ayarları gibi özelliklerle kendi fırça setlerini oluşturabilir ya da binlerce fırça setinden birini kullanabilirler. Ayrıca, Krita’nın da sunduğu katman desteği, kullanıcıların çalışmalarını daha düzenli bir şekilde organize etmelerine ve farklı düzenleme katmanları üzerinde çalışmalarına olanak tanır.

Pixlr

Pixlr, Windows kullanıcıları için geliştirilmiş ücretsiz bir fotoğraf ve görüntü düzenlenmekte kullanılan bir yazılımıdır. Kullanıcı dostu arayüzü ve geniş eklenti desteği ile dikkat çeker. Kolay arayüzü ile hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar için kullanılabilir bir seviyededir. Photoshop’a benzer araçlara ve özelliklere sahip olmasıyla bilinir.

Paint.NET

Paint.NET, Windows kullanıcıları için geliştirilmiş ücretsiz bir fotoğraf ve görüntü düzenlenmekte kullanılan bir yazılımıdır. Kullanıcı dostu arayüzü ve geniş eklenti desteği ile dikkat çeker. Kolay arayüzü ile hem profesyoneller hem de yeni başlayanlar için kullanılabilir bir seviyededir. Photoshop’a benzer araçlara ve özelliklere sahip olmasıyla bilinir.

Canva

Canva, çevrim içi grafik tasarım aracı olarak kullanıcılarının karşısına çıkar. Kullanıcı dostu arayüzü ve hazır şablonlarıyla tasarım yapmayı kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Sosyal medya gönderileri, çeşitli sunum temaları gibi geniş bir kategoride tasarım oluşturabilirsiniz. Canva kullanımı hakkında bilgi almak için blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Inkscape

Inkscape, vektörel grafik tasarım için ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. Adobe Illustrator’a alternatif olarak kullanılabilir. Vektörel grafikler oluşturmak için idealdir ve SVG dosyalarıyla uyumludur.

Adobe Photoshop Alternatifi Olabilecek Araçlar

Photopea

Photopea, çevrim içi bir fotoğraf düzenlemeyi sağlayan bir araçtır ve Photoshop’un birçok özelliğini barındırır.

Affinity Photo

Affinity Photo, profesyonel düzeyde fotoğraf düzenlenmesine olanak sağlayan, Photoshop’a alternatif bir yazılımdır. Geniş bir özellik yelpazesine sahiptir ve Adobe Photoshop dosyalarını destekler.

 

Grafik Tasarım için En Popüler Alternatif Araçlar Hangileridir?

Grafik tasarım için popüler olarak kullanılan alternatif araçlar, kullanıcı tercih, ihtiyaç ve beceri seviyelerine göre farklılık gösterebilir. Genel olarak popüler araçları listelemek gerekirse:

 • Affinity Designer
 • CorelDRAW
 • Inkscape
 • Sketch:
 • Canva
 • Adobe XD

Online Olarak Kullanılabilen Fotoğraf Düzenleme Araçları Nelerdir?

Online olarak kullanılabilen popüler fotoğraf düzenleme yazılımları:

 • Pixlr
 • Photopea
 • Fotor
 • BeFunky
 • Canva

Profesyonel Tasarımcılar için Uygun Fiyatlı Yazılımlar Nelerdir?

Profesyonel tasarımcılar tarafından uygun fiyatla kullanılabilecek yazılımlar:

 • Affinity Designer
 • Affinity Photo
 • CorelDRAW Graphics Suite
 • Sketch
 • Inkscape
 • GIMP

Sonuç

Yukarıda alternatif olarak listelenen tasarım araçları kullanıcıların bütçelerine, ihtiyaçlarına ve tecrübelerine göre değişiklik gösterir. Bu araçlardan bazıları temel düzenleme araçlarını içerirken bazıları ise daha gelişmiş özellikler sunar. Kullanıcılar, kendi gereksinimlerine en uygun olanı seçebilirler ve bu alternatifler arasında geçiş yapabilirler. Adobe Photoshop’un ücretli bir yazılım olması nedeniyle, ücretsiz veya daha uygun fiyatlı alternatifleri özellikle öğrenciler, küçük işletmeler ya da bağımsız olarak kullananlar için değerlendirilebilir bir seçenektir.