Teknoloji

Ücretsiz Gmail SMTP Ayarları ve Kullanımı

Gmail binlerce kişinin kurumsal veya bireysel olarak ücretsiz olarak kullandığı bir posta hizmetidir. Kolay bir arayüze sahiptir ve oldukça güvenilirdir, deneyimlerinizi değerlendirmek için çeşitli uzantılar sunmaktadır. Bu sayede Gmail SMTP kullanabilirsiniz. Gmail için SMTP, mevcut olan Gmail adresinizi veya alan alanınızı kullanarak farklı e-posta sistemleri kullanarak e-posta göndermek için kullanabileceğiniz bir platformdur.

SMTP Nedir?

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) posta sunucuları tarafından internet üzerinden gönderilen e-postalar için oluşmuş bir protokoldür. Bu önemli protokol bir SMTP sunucusu ile e-posta gönderiminin erişimini sağlamaktadır. SMTP sunucusu çalışır durumdayken, e-posta programları onunla bağlantıya geçebilir. E-posta sunucusundan mesaj gönderme görevini üstlenmiştir.

Gmail SMTP Sunucusu Nedir?

Gmail için SMTP sunucusu, milyarlarca insanın ücretsiz olarak kullanabileceği bir SMTP sunucusudur. Web uygulama araçlarıyla veya e-posta istemcileri sayesinde Gmail hesabınızdan e-posta işlemlerinizi yönetmenize olanak sağlar. En popüler olanlar ise Outlook ve Mac Mail’dir.

E-posta platformu, e-posta bağlantıları üzerinden SMTP sunucularına bağlanır. SMTP bağlantı noktası internet üzerinden e-posta göndermek için kullanılmaktadır. Güvenli SMTP bağlantı noktaları 467 ve 587’dir.

Ücretsiz Gmail SMTP Ayarları ve Kullanımı 1

Gmail SMTP Bağlantıları

Başlangıçta yapabileceğiniz ilk şey e-posta adresiniz için Gmail SMTP sunucusunun etkileştirmektir. Google hesabınızla giriş yapın ve Google Yönetici Panel Kontrolüne girin. Bağlantı kurmak için Proje Oluştur düğmesine tıklayın ve bulunan formu doldurun. Yeni bir proje oluşturmak için Project Name ve Location adlı iki parça bilgiye ihtiyacınız vardır. Location birden fazla projeyi gruplandırdır, Project Name ise iki projeyi birbirinden ayırmanın yoludur. İsminizden ve konumunuzdan sonra oluştur düğmesine tıklayın. Projenizi oluşturduğunuzda Gmail SMTP API’sini etkileştirmeniz gerekmektedir. Google yönetici panellerinizden APIS ve Hizmetleri butonuna tıklayın. Bu sayfada bulunan listeden Gmail API’sini bulmanız gerekiyor. Bulduktan sonra seçin ve etkileştirin. Bu adımdan sonra sayfa otomatik olarak sizi ayarlarınıza ve istatistiklerinizin bulunduğu Gmail API kontrol paneline atacaktır. Daha sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Gmail SMTP Ayarları nedir?

 1. Gmail SMTP sunucu adresi: smtp.gmail.com
 2. Gmail SMTP kullanıcı adı: Gmail adresinizi giriniz.
 3. Gmail SMTP şifresi: Gmail şifrenizi giriniz.
 4. Gmail SMTP bağlantı noktası (TLS): 587
 5. Gmail SMTP bağlantı noktası (SSL): 465
 6. Gmail SMTP TLS/SSL gerekli: Evet

Gmail SMTP her ne kadar e-posta göndermenin harika bir yolu olsa da kötüye kullanımı önlemek için bazı sınırlamalar getirilmiştir. Sınır, mesaj başına 100 alıcı ve günlük 500 mesaj alıcısı olarak belirtilmiştir. Bu sınırları aştığınız taktirde Google sizi engelleyecektir.

Ücretsiz Gmail SMTP Ayarları ve Kullanımı 2

Gmail SMTP Sunucu Ayarlarını Nasıl Yapılandırabilirsiniz?

 • Gmail hesabınızı kullanarak hesabınıza giriş yapın.
 • Ayarlara git.
 • Hesaplara ve İçe Aktar’a gidin ve Posta hesabı ekleye tıklayın
 • Alan adlaraınıza e-postanızı ekleyin
 • Diğer hesabınızdan e-postayı içe aktara tıklayın
 • Bağlamak istediğiniz hesap için kullanıcı adınızı, parolanızı, POP sunucusu adını ve bağlantı noktasını ekleyin.
 • Ayarlarınız doğruysa, Gmail hesabınızı eklediğini onaylayacaktır.

Gmail SMTP Sunucusunu Kullanmanın Avantajları

Gmail kullanmanın avantajlarından biri, e-postayı birden fazla cihazda yönetebilme yeteneğidir. Bu, kullanıcıların e-posta hesaplarına internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişebileceği ve bağlantıda kalmalarını kolaylaştıracağı anlamına gelir. Gmail kullanmanın bir başka avantajıda, ücretsiz hesabın 15 GB depolama alanıyla birlikte gelmesidir. Bu, diğer birçok e-posta sağlayıcısından çok daha fazlasıdır, bu nedenle çok fazla e-posta alanlar için harika bir seçenektir. Gmail ayrıca, bilgilerini koruması gerekenler için önemli olan yüksek düzeyde güvenlik sunar. Gmail SMTP Sunucusu, diğer istemcilerden ve etki alanlarından e-posta gönderip almanın harika bir yoludur. Sıkı bir güvenliğe sahiptir, size bol miktarda depolama alanı sağlar ve erişimi kolaydır.