Teknoloji Girişimcilik

Github Nedir? Github Ne İşe Yarar?

GitHub, geliştiricilerin kodlarını depolamasına yönetmesine, kodlarındaki değişiklikleri izlemesine ve kontrol etmesine yardımcı olan web sitesi ve bulut tabanlı hizmettir. GitHub’ın arayüzü oldukça kullanıcı dostudur, acemi kodlayıcılar bile Git’ten yararlanabilir. GitHub o kadar kullanıcı dostu ki, bazı insanlar GitHub’ı kitap yazmak gibi diğer proje türlerini yönetmek için bile kullanmaktadırlar. Ek olarak, herkes ücretsiz olarak ortak kod deposuna kaydolabilir ve barındırabilir. Bu durum GitHub’ı özellikle açık kaynaklı projelerde popüler hale getirmektedir.

Github Nedir Github Ne İşe Yarar 1

Sürüm Kontrol Sistemi Nedir?

Git sürüm kontrol sistemi, adından da anlaşılacağı gibi, gerektiğinde belirli bir sürümün daha sonra çağrılabilmesi için bir dosyada veya veri kümesinde yapılan tüm değişiklikleri kaydeden bir sistemdir. Sistem, tüm ekip üyelerinin dosyanın en son sürümü üzerinde çalışmasını ve herkesin aynı proje üzerinde aynı anda çalışabilmesini sağlar.

GitHub Branch Nedir?

Branch ile bir geliştirici kaynak kodun bir kısmını çoğaltır. Geliştirici, projenin geri kalanını etkilemeden kodun istediği bölümünde güvenli  şekilde değişiklik yapabilir.

Github Nedir Github Ne İşe Yarar 2

Git Nedir?

Git, bilgisayar dosyalarındaki değişiklikleri izlemek için kullanılan bir sürüm kontrol sistemidir ve bu, onu dünya çapındaki programcılar için en yüksek puanlı yardımcı program haline getirir. Git her boyuttaki projeyi işleyebilir.

Git, proje ekibi üyeleri arasındaki iş akışını koordine etmek ve zaman içindeki ilerlemelerini izlemek için kullanılır. Ayrıca proje dosyalarını takip ederek hem programcılara hem de teknik olmayan kullanıcılara fayda sağlar. Git, birden fazla kullanıcının birbirlerinin çalışmalarını kesintiye uğratmadan birlikte çalışmasına olanak tanır. Makalenin devamında github nedir nasıl kullanılır sorularının cevaplarını inceleyelim.

Github Nedir Github Ne İşe Yarar 3

Github Nasıl Kullanılır?

GitHub sitesine gidin ve yeni başlayanlar için tıklayın. Bir hesap oluşturun. Ardından, özellikle bilgisayarınızı kullanmayı planlıyorsanız Git’i sisteminize yükleyin. Ardından kullanıcı adınızı ayarlayarak Git’e kendinizi tanıtın. Aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

  • git config –global user.name “<adınız_yazın>”
  • “buradaki adınız” parametresinin kendi adınız olduğundan emin olun. İstediğiniz herhangi bir ismi seçin.
  • Ardından, e-posta adresinizi Git ile paylaşın. GitHub’a katıldığınızda girdiğiniz adresle aynı olmalıdır.
  • git config –global user.email “< your_email@email.com >”
  • Artık Git’i kullanmaya hazırsınız!
  • Kısaca bir depo oluşturun. Kodunuzu burada saklayacaksınız.
  • Bir dosya oluşturun.
  • Bir taahhütte bulunur. Bir dosya oluşturduğunuzda veya değiştirdiğinizde, yeni sürümü depolamak için bir Git taahhüdü oluşturursunuz.
  • Deponuzu bilgisayar sisteminize bağlayın.

GitHub Nerelerde Kullanılır?

GitHub, yazılım mühendislerin ve geliştiricilerin bulutta ücretsiz olarak açık havuzlar oluşturmasına olanak tanır. GitHub’da bir depo kurduktan sonra, onu cihazınıza kopyalayabilir, yerel olarak dosya ekleyebilir ve değiştirebilir, ardından değişikliklerinizi, değişikliklerinizin genel olarak görüntülendiği depoya geri “gönderebilirsiniz”.

GitHub Neden Önemli?

1. Kolay Proje Yönetimi

GitHub, projelerin şeffaf olması ve programa uygun olması için proje yöneticilerinin ve geliştiricilerin çalışmalarını koordine etmek, izlemek ve güncellemek için bir araya geldiği bir yerdir.

2. Paketlerle Artan Güvenlik

Paketler özel olarak, ekip içinde veya açık kaynak topluluğuna açık olarak yayınlanabilir. Paketler GitHub’dan indirilerek kullanılabilir veya yeniden kullanılabilir.

3. Etkili Ekip Yönetimi

GitHub, tüm ekip üyelerinin aynı sayfada ve düzenli kalmasına yardımcı olur. Sorun ve Çekme İsteği Kilitleme gibi denetleme araçları, ekibin koda odaklanmasına yardımcı olur.

4. Geliştirilmiş Kod Yazma

Çekme istekleri , kuruluşların yeni kodu incelemesine, geliştirmesine ve önermesine yardımcı olur. Ekip üyeleri, kaynak kodunu değiştirmeden önce herhangi bir uygulamayı ve teklifi bunlar aracılığıyla tartışabilir.

5. Artırılmış Kod Güvenliği

GitHub, diğer araçların gözden kaçırma eğiliminde olduğu koda yönelik güvenlik açıklarını belirlemek ve analiz etmek için özel araçlar kullanır. Geliştirme ekipleri, baştan sona yazılım tedarik zincirini güvence altına almak için her yerde birlikte çalışır.

6. Kolay Kod Barındırma

Tüm kod ve belgeler tek bir yerdedir. GitHub’da milyonlarca havuz vardır ve her havuzun, kodu barındırmanıza ve serbest bırakmanıza yardımcı olacak kendi araçları vardır.