Teknoloji

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedir?

DNS_probe_finished_nxdomain hatası girmek istediğiniz herhangi bir web sitesinde karşınıza çıkmış olabilir. Bu yazımızda dns_probe_finished_nxdomain hatası nedir ve nasıl çözülür sorularına yanıt vereceğiz.

DNS Nedir?

Öncelikle kısaca Dns nedir açıklayalım. Domain Name System’in kısaltmasıdır. Bir web sitesine girebilmemiz için arama çubuğuna alan adını yazmamız yeterli oluyor fakat arkada her web sitesine ait IP adresleri bulunur. IP adresleri aralarında nokta bulunan birkaç sayı dizininden oluşur. Her web sitesine girmek için bu sayıları akılda tutmak zor olduğu için alan adları kullanılır. Alan adı ve IP arasındaki sistemi ise Dns’ler oluşturur. Dns ayarları nedir ve dns ayarı nasıl değiştirilir için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Nedir?

Yukarıda da kısaca anlatmış olduğumuz gibi bir web sitesi ve dns arasında iletişim bulunur. Dns sunucuları bir web sitesine girilmek istendiğinde o site hakkında bilgiler alır. Bu çok kısa bir sürede gerçekleşir. Alınan bilgilerde hatalar ya da eksiklikler bulunuyorsa DNS_probe_finished_nxdomain hatası alınır. Bu hatanın alınmasının altında birçok neden olabilir.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Neden Kaynaklanır?

Temel neden olarak bir dns üzerinde ip tanımlanamamasını söyleyebiliriz. Bu hatanın alınmasının arkasında birçok neden olabileceğini söylemiştik. Şimdi aşağıda bu nedenleri listeleyelim:

   1.Vpn programları

Vpn programları sayesinde bulunduğunuz ağdan farklı ağlara bağlanabilirsiniz. Bu sebeple kullandığınız local ip’ler değişeceği için bu hatayı alabilirsiniz.

    2.Virüsler

Cihazınıza bulaşan virüsler dnslerinizi değiştirebileceği için bu hatayı alabilirsiniz.

    3. Eklentiler

Halihazırda kullandığınız tarayıcılarda bulunan bazı eklentiler de bu hatanın alınmasına sebep olabilir. Eklentiler kaldırıldığında sorun çözülecektir.

    4. Alan Adı

Bir web sitesine girmek istediğinizde adres çubuğuna alan adını yazarsınız. Bazen bu alan adı yanlış yazılabilir ve sonucunda dns_probe_finished_nxdomain hatası alınabilir. Bu sebeple bu hata alındığında girmek istediğiniz sitenin alan adını doğru yazıp yazmadığınızı kontrol etmelisiniz.

Bu hatanın alan adı kaynaklı olmasındaki diğer bir ihtimal ise alan adının süresinin dolmasıdır. Yani ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin alan adı yenilenmemiş olabilir ve siz bu sebeple bu hata ile karşılaşıyor olabilirsiniz.

    5.DNS

Bazen bu hata direkt dns sunucusundan da kaynaklanabilir. Dns sunucundaki bir yapılandırma ya da kesinti gibi durumlarda bu hata ile karşılaşılabilir.

    6.Hosting

Alan adı farklı bir sunucuya taşındığında dns kayıtları hemen oturmayabilir, bunun sonucunda yine bu hata ile karşılaşılabilir. Bir diğer ihtimal ise hostingin yenilenmemesidir.

    7.Antivirüs

Cihazınızı korumak için kullandığınız antivirüs programları bazen sitelerin bağlantılarını engelleyebilir. Bu ihtimalin doğruluğu için mutlaka kullandığınız programın ayarlarını incelemelisiniz.

Bu hata her tarayıcıda farklı bir şekilde belirtilir. Birkaç tarayıcının bu hatayı hangi içerikle belirttiğimi örneklendirelim;

  • Chrome: Bu siteye ulaşılamıyor. ornekalandi.com yazımında hata olup olmadığını kontrol edin.
  • Firefox: Aradığınız siteyi bulamıyoruz. ornekalanadi.com sunucusuna bağlanamadık.
  • Opera: Bu siteye ulaşılamıyor. …com ana makinesinin sunucu IP adresi bulunamadı.

DNS_probe_finished_nxdomain Hatası Çözüm Önerileri

  • Hata alan adı kaynaklı ise kayıt şirketinizden ya da whois.com üzerinden alan adınızın süresini kontrol edebilirsiniz.
  • Dns adreslerinizi kontrol edin. Her hosting firmasının dns adresleri bulunur. Dns adreslerinizi hosting hizmeti aldığınız firmanın adresleri olacak şekilde güncelleyin.
  • Hostinginizin süresini kontrol edin. Kullandığınız hostingin süresi biterse bu hata ile karşılaşılabileceğini belirtmiştik. Yenileme işleminiz sonrasında hata düzelecektir.
  • Tarayıcı geçmişimizi temizleyin. Bu konuda detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.
  • Kullandığınız antivirüs programlarının ayarlarını kontrol ederek bazı web sitelerini engelleyip engellemediğini öğrenin.