Ajanda
Fuarlar ( 0 )
Tüm Fuarlar >>>
Seminerler ( 0 )
Tüm Seminerler >>>
Vergi Takvimi ( 0 )
Tüm Vergiler >>>

Girişimci Merkezi > RöportajRöportaj          Bursa, Türkiye’nin yaşadığı ağır ekonomik krizden en fazla etkilenen illerimizin başında geliyor. Üretim kapasitesinin ve kullanım oranlarının tepe taklak olduğu şehirde en çok zararı ise ağır sanayii şirketleri gördü. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın en büyük 250 firmayı belirlemek için yaptığı araştırma, Bursa ekonomisinin aldığı darbenin boyutlarını ayrıntıları ile ortaya koyuyor. Araştırmanın verileri, tüm firmaların yıllık cirolarının düştüğünü, yaratılan katma değer miktarı nın aşağılara indiğini ve firmaların öz sermayeleri eridiğini gösteriyor.


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, yaşanan bu ağır faturanın sebebini geçmişteki kötü yönetime bağlıyor. Türkiye’nin koalisyon hükümetlerinden büyük yara aldığını belirten Sönmez, yeni hükümetin tek başına iktidar olmasını ve sanayicilerle yakın ilişkilere girmesini ümit verici olarak görüyor. Sönmez, bütün olumsuzluklara rağmen, Bursa Sanayii ve Ticaret Odası olarak, kriz döneminde de yatırımlarını sürdürdüklerinin altını çiziyor...TURKTICARET.Net: Türk sanayinin kalbi olan Bursa, krizden nasıl bir yara aldı?

Celal Sönmez: Bursa, ekonomik krizi oldukça ağır yaşadı. Üretim düştü, işten çıkarmalar arttı, talepte aşırı derece de bir daralma yaşandı ve bir çok yan sanayi bu süreçte birer birer kapanmaya başladı. Biz BTSO olarak, kendi bünyemizdeki en büyük 250 firmayı ortaya koyan bir araştırma yaptık. Doğal olarak yüzlerce firmayı mercek altına alma fırsatımız oldu. 2001 yılında yoğun olarak yaşadığımız ekonomik krizin, sanayicide ne kadar derin etkiler yarattığını da bu araştırma sonucunda daha net olarak gördük.

TURKTICARET.Net: Bu araştırmanın sonuçlarından biraz bahseder misiniz?

Celal Sönmez: Bu araştırmayla şirketlerin, cirolarının azaldığını, yaratılan katma değer miktarının düştüğünü, firmaların öz sermayelerinin eriyip gittiğini çok net bir şekilde gördük. Bu araştırmada ortaya çıkan tek iyi göstergeyse ihracat oldu. Krizden çıkış yolunu bazı şirketler ihracatta arayarak başarı oldular. Ancak genel durum Bursa ekonomisini allak bullak etti.

TURKTICARET.Net: Şirketlerin sıkıntıları genel olarak neden kaynaklanıyordu?

Celal Sönmez: Sanayi kesimi kapasite kullanımını artırmakla birlikte ürettiği malı iç piyasada satamama tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Bazı sektörler dış pazarlara yönelerek kendilerine bir çıkış kapısı bulmaya çalıştılarsa da, büyük bir kısım iç pazardaki talep yetersizliğinin ciddi anlamda sıkıntısını çekti. Tabi bir diğer sıkıntı da siyasi belirsizlikler oldu. Eski koalisyon hükümeti, krizin tırmanmasına daha da katkıda bulundu.

Açık konuşmak gerekirse, geçmiş hükümet döneminde ortalığın sürekli toz duman halinde olması en büyük sorunumuzdu. Bu sorun yüzünden gelecek için hiçbir plan yapamadık. Ülke büyük bir belirsizlik içinde çok uzun bir zaman geçirdi. Bakın biz BTSO olarak ekonomide olumlu gelişmeler tespit etmeye başladık ama siyasi belirsizlik yüzünden bunları hayata geçiremedik. Özellikle seçimlerden önce yaşanan siyasi gelişmeler iş adamlarımızın hükümete olan güveninin de bitmesine yardımcı oldu. Kısacası, siyasetin ekonominin önünde gitmesi yanlış bir politikaydı.

TURKTICARET.Net: Türkiye ekonomisinin bu zor günlerinde, BTSO olarak ne gibi çalışmalar yaptınız?

Celal Sönmez: 1999 yılında faaliyete geçirdiğimiz, 75 megawatt gücündeki doğal kombine çevrim santrali odanın en önemli faaliyetlerinin arasında gösterebilirim. Ayrıca, Bursa Serbest Bölgesi de yine odamızın girişimleriyle kuruldu. Serbest Bölgemiz, bugün Türkiye’nin en büyük beşinci serbest bölgesi. Tabii Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, bir çok alanda çok ciddi yatırımlar yapıyor. Ancak, ben burada en önemli olan birkaçını sıralıyorum. Bu sıralama içinde de 17 bin metrekare kapalı alana sahip olan Uluslararası fuar merkezimiz ilk sıralarda yer alıyor. Bu sezon yedi tane fuar organize edilecek. BTSO olarak, eğitime katkı sağlayacak çalışmalar da yapıyoruz. Bu anlamda 3 bin kişinin öğrenim gördüğü iki ilk okulumuz var ve her sene 750 üniversite öğrencisine burs veriyoruz.

TURKTICARET.net: Seçimlerin üzerinden kısa bir süre geçti, şu günlerde siyasi beklentileriniz nelerdir?

Celal Sönmez: Evet geçmişte yaşadığımız bütün olumsuzluklara rağmen 3 Kasım seçimlerinden tek partili iktidarın çıkması olumlu. Seçimlerden önce beklentimizin güçlü, istikrarlı ve siyasi ahlak açısından dürüst bir yönetimin gelmesi olduğunu ifade etmiştik. Şu anda hükümetin beklentimizi karşılayıp karşılamadığını söylemek için çok erken. Ancak, kronik sorunların çözümünde tek parti iktidarının avantajlı olacağını düşünüyorum. Deneyimlerimiz, koalisyon iktidarlarının Türkiye’yi beklenen gelişmişlik düzeyine çıkaramadığını gösterdi. AKP’ye çok fazla iş ve sorumluluk düşüyor. İş dünyası uygulamaları görmeyi bekliyor.