Ajanda
Fuarlar ( 0 )
Tüm Fuarlar >>>
Seminerler ( 0 )
Tüm Seminerler >>>
Vergi Takvimi ( 0 )
Tüm Vergiler >>>

Girişimci Merkezi > RöportajRöportaj          Afyon, son yıllarda mermer ve gıda sektörlerinin yanısıra, jeotermal turizm alanında el ettiği başarılarla adını Türkiye’de duyurmayı başardı. Özellikle de jeotermal turizm sektöründe liderliği ele geçirmesi Afyon’a büyük bir itilim getirdi. Afyon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Melih Yurter ile Afyon’un gülen yüzünü konuştuk.TURKTICARET.Net: Afyon en hızlı gelişen şehirlerin başında geliyor. Gelişiminizde öne çıkan unsurlar nelerdir?

Melih Yurter: Türkiye’de hiçbir ilde bulunmayan bir özelliğe sahibiz: Afyon; İzmir, Ankara, İstanbul ve Antalya gibi çok önemli karayollarının tam kavşak noktasında bulunuyor. Bunun yanında zengin jeotermal kaynakları ve mermer sektöründeki üstünlüğü zaten tartışılmaz.

Ayrıca ilimiz, hayvancılıkta da gelişkin; Afyon'da günde bin 500 büyükbaş hayvanın kesiliyor. Kısacası Afyon bu dört dalda Türkiye’nin başkenti olmaya aday...


TURKTICARET.Net: En önde gelen sektörünüz olarak hangisini gösterirsiniz?

Melih Yurter: Afyon’un en önemli sektörü mermercilik. Özellikle İscehisar bölgemiz mermer rezervi açısından çok önemli kaynaklara sahip. Bugün Afyon’da mermer üzerine çalışan 600’e yakın tesis bulunuyor. Yıllık mermer üretimimiz yedi milyon tonu rahat rahat aşıyor. Yine bu sektör Afyon’da toplam 3 bin 351 kişiye istihdam sağlıyor.

Bu rakamları söylediğimizde insanlar oldukça şaşırıyor. Kimse bu kadar büyük bir zenginliği tahmin edemiyor. Üstelik belirteyim ki, Afyon'un son iki yılda mermer işleme teknolojisi alanında sağladığı gelişme sayesinde, bu rakamlar katlanarak büyüyecek.TURKTICARET.Net: Oysa, Afyon deyince akla sucuk geliyor. Bu alandaki başarılarınız devam ediyor mu?

Melih Yurter: Evet haklısınız, Afyon deyince mermerden önce sucuk akla geliyor. Afyon, bu sektörde de Türkiye’nin lideri konumunda. İstanbul’un et ihtiyacının yüzde 20'sini ilimiz karşılıyor. Her gün bin 500 büyük baş hayvan kesiyoruz. Nasıl Konya Türkiye’nin tahıl ambarıysa, Afyon da Türkiye’nin et ambarı.

Ekonomiye sağladığımız katma değer 5 trilyon TL civarında. Afyon'da yılda 600 ton sucuk ve 15 bin ton Karkas et üretiliyor. Tabii sadece et ve sucukla sınırlı değil et üretimimizin kapsamı. Olaya toplam gıda sektörü anlamında bakarsak, şekerleme ürünlerinde de ilimizin ileri bir noktada olduğunu görüyoruz. Afyon'un meşhur kaymaklı şekeri, katkılı lokum çeşitleri ve pişmaniyesi, büyük ilgi topluyor. Afyon’un sadece pişmaniye üretimi günlük kırk tondur.


TURKTICARET.Net: Son yıllarda jeotermal tedavi alanında da oldukça ön plana çıktınız. Bu konudan da bahsedebilir misiniz?

Melih Yurter: Evet, Afyon biraz geç de olsa bu şöhreti yakaladı; yıllardır değerini anlayamadığımız jeotermal kaynaklarımız çok şükür ki bugün binlerce kişiye şifa kaynağı oluyor.
Ancak bu konuda hala bürokrasiyi yenemedik. Jeotermal kaynaklarımızın bulunduğu bölge sit alanı olarak belirlendiği için bu alana yatırım yapacak girişimcilerin önüne bir çok engel çıkıyor.

Bu konuda belediye, valilik ve sanayi odası olarak ortak kararlar aldık; bu alandaki engelleri en aşağıya indireceğiz. Çünkü şu anda yatak kapasitemiz bin 500 civarında olmasına rağmen Afyon bu sayının beş katı bir talep alıyor.


TURKTICARET.Net: Afyon sanayisi ne durumda?

Melih Yurter: Biraz önce anlattıklarım, bizim öne çıkan unsurlarımız. Mermer, gıda ve jeotermalden sonra sanayi alanında da çok hızlı bir gelişme yaşıyoruz. Şu anda bulunan organize sanayi bölgemiz tamamen dolmuş durumda. Bu yüzden yeni bir OSB’yi hizmete açtık. Afyon özellikle taşa toprağa dayalı sanayi alanında hızla gelişiyor.

Afyon ve civarında toprak sanayi işyerlerinin başında çimento ve tuğla fabrikaları geliyor. Afyon ve ilçelerinde kurulu 26 tuğla fabrikasında yılda 250 milyon adet blok yuğla üretimi yapılıyor.


TURKTICARET.Net: Afyon bu başarıları geleceğe taşıyabilecek mi?

Melih Yurter: Bakın üç dört yıl içinde mermer, jeotermal, gıda ve toprak sanayi alanında Türkiye’nin başkenti olacağız. Afyon’u üç dört yıl içinde kimse tanıyamayacak.
Anadolu’nun ortasında, yolların birleşme noktasındaki Afyon hak ettiği yeri alacak.