Ajanda
Fuarlar ( 0 )
Tüm Fuarlar >>>
Seminerler ( 0 )
Tüm Seminerler >>>
Vergi Takvimi ( 0 )
Tüm Vergiler >>>

Girişimci Merkezi > RöportajRöportaj          Ankara tavşanından elde edilen Angora yünü 300 dolara kadar alıcı bulabiliyor. İhracat imkanı da olan Angora yününü iç pazarda ise Vakko, Karaca gibi markalar satın alıyor. İşte uzmanından, Ankara tavşanı yetiştiriciliğinin püf noktaları.


Türkiye'de Ankara tavşanı yetiştiriciliği bilimsel amaçlı hazırlanan bir projeyle start aldı. Orijinali Türkiye olan Ankara tavşanının damızlığı Fransa’dan getirildi. 1997 yılında Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfur Bekyürek tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, üretici sayısı şu anda 60'a ulaştı...
Bu üreticiler genellikle İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgesi'nde yoğunlaşıyor. Çok az miktarda da olsa Doğu Anadolu Bölgesi'nde de Ankara tavşanı çiftlikleri bulunuyor. Şu anda iç pazardaki talepler bile karşılanamazken, üretici çiftliklere yurtdışından da talepler gelmeye başladı. Ankara tavşanından elde edilen Angora yünü 150 dolara kadar alıcı bulabiliyor. Peki bu alana girmek isteyen girişimciler nelere dikkat etmeli? Nasıl çiftlik kurulur? Maliyeti nedir? İşte en yetkili isimden Ankara tavşanı yetiştiriciliğinin püf noktaları...

TURKTİCARET.Net: Öncelikle Ankara tavşanı nasıl yetiştirilir? Bildiğim kadarıyla siz, bu konuda seminerler düzenliyorsunuz.


Tayfur Bekyürek: Öncelikle şunu söyleyeyim... Bu işe başlamak isteyen girişimcilerin mutlaka konu hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.. Bu amaçla Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde her hafta seminer düzenleniyoruz. Ücretsiz olarak düzenlenen bu seminerlerde Ankara tavşanı hakkında yetiştiricilikten ürünlerin pazarlanmasına kadar birçok konuda eğitim veriliyor.


TURKTİCARET.Net: Ankara tavşanı yetiştirmek için nasıl bir ortama ihtiyaç var?


Tayfur Bekyürek: Ankara tavşanı yetiştiriciliği için genellikle serin bölgeler elverişli oluyor. Çünkü sıcak bölgeler yün verimini olumsuz etkiliyor. Aşırı sıcak bölgeler ise yünlü hayvanların bile yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebiliyor.


TURKTİCARET.Net: Peki bu işe başlamanın maliyeti nedir?


Tayfur Bekyürek:Ankara tavşanı yetiştiriciliğini cazip kılan en önemli yönlerden biri, bu sorunuzun cevabı. Ankara Tavşanı, başlangıçta fazla yatırım gerektirmiyor. Ortalama 15 tavşanla bu işe başlayabiliyorsunuz. Bunun içinde toplam bin 500 dolarlık yatırım gerekiyor.


Ancak bu işe başlamak için az bir sermayenin yeterli olmasına rağmen, bu işin devamı için sermaye gerekiyor. Başlangıçta az sayıda tavşan alarak, işe başlanıyor. Dikkat edin, işe başladınız diyorum, çünkü başlamak iş kurdum anlamına gelmiyor.

Bu işte asıl maliyeti kafesler oluşturuyor. Kafesleri ucuza mal edebilenler, yatırım maliyetini de o oranda düşürüyorlar. İdeal bir çiftlik için bin civarında tavşan gerekiyor. Yani en azından bin tavşanlık bir kafes yatırımı gerekiyor. Bunun maliyeti de 25-60 milyar lirayı buluyor.


TURKTİCARET.Net: Bu işin can alıcı kısmı kafesler... Öyle mi?


Tayfur Bekyürek: Kesinlikle... İdeal bir çiftlikte kafes sistemlerinin çok iyi düşünülerek hazırlanması gerekiyor. Kafes sistemleri otomatikleştikçe, fiyatlar daha da artıyor. Bu noktada yatırımcının özellikle kafes sistemlerini ve kafes tiplerini çok iyi tanıması gerekiyor. İşçiliği düşük, en pratik, verimin en yüksek alınacağı kafes tiplerinin seçilmesi şart.  


TURKTİCARET.Net: Damızlık hayvan konusu nasıl çözümleniyor?

Tayfur Bekyürek: Bu çok önemli bir konu... Ankara tavşanı yetiştiriciliğindeki, kafeslerden sonra, ikinci önemli nokta damızlık temini. Özellikle şeceresi ve soyu belli, kayıtlı işletmelerden damızlık tavşan temin edilmeli. En az 3 aylık veya daha fazla yaşta olan tavşanları alınması gerekiyor. Kesinlikle 3 aydan küçük hayvan alınmamalı. Şu anda damızlık 3 aylık bir tavşan yaklaşık 60 dolara satılıyor.


TURKTİCARET.Net: Şu ana kadar Ankara tavşanın nasıl yetiştirilmesi gerektiğini konuştuk. Ama asıl önemli nokta girişimcilere neden Ankara tavşanı işine girmelerini öneriyor olmanız. Neden Ankara tavşanı karlı bir yatırım?


Tayfur Bekyürek: Ankara tavşanının en önemli getirisi yünü... Ankara tavşanından elde edilen Angora yünü 9-10 dolardan, 300 dolara kadar satılabiliyor. Tekstil şirketleri Angora yünü alıcıları arasında ilk sırada yer alıyor. Ayrıca, piyasada sipariş üzerine Angora yünü alan özel alıcılar da bulunuyor. Özellikle bu alıcılar Angora yününe yüksek fiyat veriyorlar. Kesinlikle ürünün elde kalma gibi bir riski yok. Alıcı mutlaka çıkıyor. Tabii ihracat imkanı da var.

Ayrıca Ankara tavşanının et, deri, gübre satışlarından da gelir elde ediliyor. Etin fiyatı 4-7 milyon lira arasında değişiyor.


GİRİŞİMCİLER NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ankara tavşanı yetiştiriciliği için iklim çok önemli. Sıcaklık ve nem büyük önem taşıyor. Bunun için ya serin yerler tercih edilmesi ya da suni havalandırma sistemleri kullanılması öneriliyor.

Tavşanlar için kapalı alan ve kafes gerekiyor. Kullanılacak alan tavşan kapasitesine göre değişir. Örneğin, bin tavşanlık bir işletme için 400 metrekarelik bir alan yeterli oluyor. Tavşanlar için kafeslerin en az 65*65* 50 cm boyutlarında olması öneriliyor.

Tavşan yetiştiriciliğini diğer hayvancılık türlerinden ayrı düşünmek gerekiyor. Çünkü sürekli doğum, sürekli yavru bakımı söz konusu. Ancak, tavşan yetiştiriciliği yoğun emek gerektirmeyen, hemen herkesin yapabileceği bir iş.

Ankara tavşanının sadece yününden değil etinden, gübresinden hatta kan ve iç organlarından da faydalanılıyor. Gübresi gül ve sebze yetiştiriliciliğinde kullanılıyor. Kanı ve iç organları ilaç yapımında kullanılıyor.  

Damızlık anaç ve erkekler tek tek kafeste besleniyor. Aynı ananın yavruları 5-6 tavşan bir kafese gelecek şekilde konabiliyor. Bu yavru tavşanlar 90-100 günlük olduklarında, damızlık olanlar yine tek kafeslere konulurken, diğerleri kesime yollanıyor.

Yeni kurulan bir işletmenin sadece bir fabrikaya yün verebilmesi için ortalama bin tavşanlık üniteye ulaşması gerekiyor.  

Tavşanlar sığırlara verilen her türlü yemi yiyebiliyorlar; arpa, buğday, kepek, yonca, yer fıstığı, bezelye, soya, şeker pancarı, havuç...

Ayrıntılı bilgi için Tayfur Bekyürek telefon: (0352) 338 00 04-(0533) 425 91 37