Ajanda
Fuarlar ( 0 )
Tüm Fuarlar >>>
Seminerler ( 0 )
Tüm Seminerler >>>
Vergi Takvimi ( 0 )
Tüm Vergiler >>>

Girişimci Merkezi > Genel Müdür'den


          • Sunduğunuz internet hizmetlerinin yanı sıra Marka tescil hizmeti de veriyorsunuz. Marka tescili neden gerekli, maliyeti nedir?

Kurulduğumuz günden bu yana KOBİ’lerin gereksinimlerine çözüm bulmak için çaba harcıyoruz. KOBİ’lerin marka ve marka tescili konusunda ciddi sıkıntıları olduğunu gördük. Marka yaratmak ve ona değer kazandırmak günümüzde çok önemli. Fakat o markayı koruyabilmek de en az bir o kadar önemli. Markanın başkaları tarafından izinsiz olarak kullanılması, gerçek hak sahibinin ya markasından vazgeçmesine ya da maddi ve manevi açıdan zarar görmesine neden oluyor. Bu nedenle, gereken tescil işlemlerinin mutlaka yapılması gerekiyor. TURKTICARET.Net bu noktada KOBİ’lere sektördeki en uygun fiyatla hem de online olarak yardımcı oluyor. Üstelik her sınıf için ayrı bir ücret de almıyoruz.

TURKTICARET.Net’ten firmanızı ve firmanıza ait markaları sektördeki en uygun fiyat olan 199YTL+KDV’ye tescil ettirmeniz mümkün. Online marka tescil işlemlerine ilişkin ayrıntılı bilgiyi http://www.turkticaret.net/marka/index.php adresinden edinilebilirsiniz.

• Marka tescil hizmeti hangi aşamalardan oluşuyor?

Online olarak verdiğimiz marka tescil hizmeti şu aşamalardan oluşuyor: Tescil işlemine başlamadan önce tescil edilmek istenen marka veya markaların daha önce başka biri tarafından alınıp alınmadığı  veritabanından kontrol ediliyor. Bu aşamayla birlikte marka danışmanlarımız kullanıcılara hangi markanın tescil edilip edilemeyeceği konusunda ayrıntılı şekilde destek veriyor. Ardından marka tescil başvurusu yapılıyor ve işlemlere ilişkin adımlar hesap yönetim ekranından online olarak takip edilebiliyor. Gelecekte oluşabilecek adres, unvan gibi değişikler de site üzerinden online olarak yapılabiliyor.

• Marka tescili yaptırırken bir firmanın dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Öncelikle markanın iyi bir pazarlama stratejisi belirlenerek seçilmesi gerekir. Pazarlama stratejisinde; üretilecek ürün veya hizmet, rakipler ve markaları, rakiplerin pazar payları, hedef kitle, gelecek dönemle ilgili marka genişletme veya güçlendirme politikaları gibi kriterlerin mutlaka göz önüne alınması gerekir.

Seçilecek markaların pratik anlamda tescili mümkün olsa da piyasada özellikle o sektörde kullanılan markalara benzememesi önemlidir. Bir diğer markanın ününden yararlanıp markalaşma yoluna gidilmemelidir. Benzer markalar normal şartlarda tescil edilemezse dahi, teori ve uygulamalardaki açıklıklardan dolayı zaman zaman tescili mümkün olmaktadır. Doğru yol ürün ve hizmetlerde olduğu gibi isim veya işaretlerde de farklılık oluşturmaktır.

• Türkiye’de marka tescili hizmetlerinin gelişimi hakkında bilgi verir misiniz, önümüzdeki yıllarda bu alanda ne gibi gelişmeler bekliyorsunuz?

AB yolunda artan rekabet koşulları firmaların ürünlerinin, hizmetlerinin korunmasını gerekli kılıyor. Bu gereklilik de firmaları marka tescili konusunda teşvik ediyor. Türkiye’de de her geçen yıl marka tescilinin önemi anlaşılıyor ve kuruluşlar markalarını tescil ettirmeye başlıyorlar.

Geçmiş dönemlerdeki marka istatistiklerine baktığımızda 2003 yılında 37.919, 2004 yılında 46.456, 2005 yılında 59.112 ve 2006 yılının ilk 6 ayında ise 28.399 adet markanın tescil başvurusunun yapıldığını görüyoruz. Gelecek yıllarda bu rakamın hızla artış göstereceğini düşünüyorum.