Teknoloji

SSL Sertifikası Neden Önemlidir? SSL Kullanmanın Faydaları

SSL Sertifikası önemli mi? Neden SSL’e ihtiyacım var? Dijital dünyaya atacağınız adım ile birlikte web sitesi, mail adresleri, verileriniz gibi birçok dijital varlıklarına sahip olacaksınız. Tüm bu dijital varlıkları koruyabilmeniz içinse bir SSL’e ihtiyacınız olacaktır. Son zamanlarda gizlilik ve veri korunması önemli bir hal aldığı için artık SSL bir ihtiyaçtan çok zorunluluk haline gelmiştir. SSL Sertifikası kullanmanın 5 faydası;

  1. SSL Verileri Korur

Bir SSL sertifikasının temel işlevi, sunucu-istemci iletişimini korumaktır. SSL kurulumunda, her bilgi parçası şifrelenir. Kimlikler, parolalar, kredi kartı numaraları vb. gibi hassas verilerle uğraşırken SSL, zararlı yazılımlara karşı web sitenizi ve verilerinizi korumanıza yardımcı olur.

SSL Sertifikası Neden Önemlidir SSL Kullanmanın Faydaları 1

  1. SSL Kimliğinizi Onaylar

Bir SSL sertifikasının ikinci görevi, bir web sitesine kimlik doğrulaması sağlamaktır. Kimlik doğrulama, web güvenliği söz konusu olduğunda en önemli yönlerden biridir. İnternetin giderek daha aldatıcı bir hal alıyor.

Bir SSL sertifikası yüklemek istediğinizde, Sertifika Yetkilisi (CA) adı verilen bağımsız bir üçüncü taraf tarafından belirlenen bir doğrulama sürecinden geçersiniz. Sertifikanın türüne bağlı olarak CA, sizin ve kuruluşunuzun kimliğini doğrular. Kimliğinizi doğruladıktan sonra, web siteniz bütünlüğünüz için kefil olan güven göstergeleri alır. Kullanıcılar onları gördüklerinde, kiminle konuştuklarını bilirler ve web sitenize güvenleri artar.

Bunu doğrulanmış sosyal medya hesapları olarak düşünün. Buradaki tek fark, sosyal medya hesabı yerine web sitesi için kimliğinizi doğrulamanız gerektiğidir. Bu tür bir doğrulama, üçüncü kişilerin size aitmiş gibi davranan sahte bir web sitesi oluşturmamasını sağlar. Teknik olarak buna Phishing denir. Böylece SSL, kullanıcıların gerçek web sitenize gitmelerine yardımcı olur, kullanıcıları dolandırıcılıktan kurtarır ve itibarınızı artırır.

SSL Sertifikası Neden Önemlidir SSL Kullanmanın Faydaları 2

  1. Daha İyi Arama Motoru Sıralaması

2014 yılında Google, HTTPS özellikli web sitelerine üstünlük sağlamak için algoritmasında değişiklikler yaptı. Bu, dünya çapında SEO uzmanları tarafından yürütülen çeşitli çalışmalarda açıkça görülmektedir. Google’da ilk sıralarda listelenmek ve dolaylı olarak site trafiğinizi artırabilmek adına SSL çok önemlidir.

  1. SSL, PCI/DSS Gereksinimlerini Karşılamanıza Yardımcı Olur

Eğer online ödeme sağlayan bir web sitesine sahipseniz, çevrimiçi ödeme almak için web sitenizin PCI uyumlu olması gerekir. SSL sertifikasının kurulu olması, ödeme kartı endüstrisi (PCI) tarafından belirlenen 12 temel gereksinimden biridir. Bu nedenle SSL, web siteniz için gerekliliktir.

  1. SSL Müşteri Güvenini Artırır

Şifreleme ve kimlik doğrulamanın yanı sıra, SSL sertifikaları müşteri güveni açısından hayati öneme sahiptir. Kullanıcılara gönderdikleri verilerin güvence altına alınacağını bildirir. Bir OV veya EV SSL yüklediyseniz, kuruluşunuzun ayrıntılarını görebilirler. Doğrulanmış bir web sitesi olduğunuzu öğrendiklerinde, sizinle iş yapmaları ve hatta sitenizi tekrar ziyaret etmeleri çok daha olasıdır.

Google, 2018’de SSL’i Zorunlu Hale Getirdi

Google, 2018’den itibaren daha güvenli bir web tarama deneyimi sunmak için web sitelerinde SSL/TLS Sertifikası yüklü olmayan web sitelerini işaretlemeye karar verdi. Herhangi biri bu kurala uymazsa, Google Chrome ve Firefox Mozilla gibi dünya çapında kullanılan tüm popüler web tarayıcıları, URL çubuğunda ‘Güvenli Değil‘ uyarı mesajı vererek ziyaretçilere gösteriyor. Yakın gelecekte web sitesinin tarayıcıya yüklenmesi bile engellenebilir. Hangi web sitesine sahip olursanız olun, kişisel bir blog sitesinden herhangi bir alışveriş portalına SSL zorunludur ve onu takip etmemek, bir web sitesi sahibinin istemeyeceği bir şekilde ziyaretçi kaybına neden olabilir. Turkticaret.Net ile dilediğiniz SSL hizmetine en uygun fiyatlarla sahip olun.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın