Teknoloji

İnternet Hızı Artırmanın 6 Yolu

İnternet hızı yavaşsa, özellikle evden çalışırken sıkıntı oluşturabiliyor. Aynı zamanda bilgisayar oyunu oynarken ya da video konferans yaparken de sorun yaratabilir. Fakat sadece birkaç adımda internetinizi hızlandırabilirsiniz.

Bugün internetinizi hızlandırmak için 6 kolay ve pratik ipucunu paylaşacağız.

Mevcut Internet Hızınızı Nasıl Test Edebilirsiniz?

İnternet hızınızı test ederek mevcut hızınızı öğrenebilirsiniz.

Bunu yapmak için Speedtest.net gibi bir çevrimiçi hız testi aracına girin.  “Go” butonuna tıkladığınızda indirme ve yükleme hızlarınızı hesaplayacaktır.

Şimdi hızını öğrendiniz, sonucunuzdan memnun kalmadıysanız internet hızınız artırmanın 8 yolun göz atın:

İnterneti 8 Adımda Hızlandırın 1

 1. Önbelleğinizi ve Tarama Geçmişinizi Temizleyin

Önbellek, web sitelerini ziyaret ettiğinizde ve web siteleriyle etkileşim kurduğunuzda tarayıcıların sizinle ilgili bilgi parçalarını topladığı yerdir. Önbelleğinizi ve tarama geçmişinizi düzenli olarak temizlemeyi alışkanlık haline getirin. Bu, birikmiş tüm verilerin internet hızınızı düşürmemesini sağlayacaktır.

 1. Antivirüs Programı Kullanın

Kötü amaçlı yazılımlar, internet hızlarınıza çok zarar verebilir. Bu yazılımları kontrol etmek için, iyi bir antivirüs programı kullanarak sisteminizde bir virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması çalıştırın. Herhangi bir tehdit tespit edilirse, bunları kaldırabilir ve bunun işleri hızlandırıp hızlandırmadığını görebilirsiniz.

 1. Mümkünse Kablolu Bağlanın

Yüksek internet hızlarını istiyorsanız, temel bilgilere geri dönmek ve ethernet gibi kablolu bağlantılara bağlanmak durumunda kalabilirsiniz.. Bu bağlantılar daha hızlı ve çok daha güvenli olma eğilimindedir. Bilgisayarınızda daha hızlı internet istiyorsanız, bir ethernet kablosu takmayı deneyin. Kabloları, TV’ler veya oyun gibi veri ağırlıklı etkinlikler ve cihazlar için kullanabilirsiniz.

İnterneti 8 Adımda Hızlandırın 2

 1. Modeminizi Güncel Versiyonları ile Değiştirin

Teknoloji ışık hızında değişiyor. Sınıfının en iyisi donanımlı modemini satın almış olsanız bile, sonunda eski bir versiyonu kullanıyor hale gelebilirsiniz. Eski modeller, rekabet durumundan ve gelişen teknoloji sebebiyle yetersiz kalabilir. Yeni bir modem satın alıyorsanız, 2,4 GHz ve 5 GHz frekans bantlarını destekleyen modem tercih edin .Ve elbette, yeni modeminizin ve yönlendiricilerinizin internet planınız ve ISP ağınızla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

 1. İnternet Paketinizi Yükseltin

İnternet sağlayıcıları tarafından verilen hız verileri tam anlamıyla tutmuyor. Dolayısıyla almak istediğiniz hızdan bir tık daha yüksek paketleri tercih etmelisiniz. Hızlı bir internet için fiber altyapısına sahipseniz fiber internet kullanabilirsiniz. Eğer altyapınızda fiber internet yoksa VDSL tercih edebilirsiniz.

 1. Modeminizi Sıfırlayın

Basit bir yöntem olarak gözükse de sıfırlamak birçok internet hızı sorununu çözebilir.

Aşağıdakileri yönergelerimizi uygulayarak kablosuz yönlendiricinizi yeniden başlatmayı deneyin:

 • Modeminizi kapatın
 • Güç kablosunu çıkarın
 • 10 – 20 saniye bekleyin
 • Güç kablosunu takın
 • Tekrar açın ve yeniden bağlanmasını bekleyin

Tüm bunları yapmak yerine modeminizde bulunan bir restart tuşu olabilir. Bu tuşu kullanarak da modeminizi sıfırlayabilirsiniz.