Domain

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet dünyasında yer almak son derece önemli.  Tanıtım noktasında bir firmanın bir kurumun yada kişilerin web sitelerinin olması modern dünyada gerekli bir şart. İnternet kullanıcılarının sizin web sitenize ulaşabilmeleri için, kendinize özel bir alan adı sahibi olmanız gerekmektedir.  Domain veya Türkçe adı ile alan adı, internet dünyasında sizleri veya markanızı temsil eden web sitenize verdiğiniz isimdir.  Alan adı sahibi olmanız için, domain ve hosting hizmeti  veren firmalardan destek alarak domain sahibi olabilirsiniz. Domain satın almadan önce, domain sorgulama işlemi yaparak, almak istediğiniz alan adının tescil edilebilirliğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Domain Sorgulama Nedir?

Peki domain Sorgula nedir? Sorgulama ile, almak isteğiniz alan adının daha önce alınıp alınmadığını veya domain sahibi sorgulama işlemi ile satışa çıkarılıp çıkarılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Almak istediğiniz domain kime ait veya kim tarafından tescil edilmiş olduğunu görmek için whois domain sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Eğer tescil etmek istediğiniz alan adı başkasına ait ise, domain sorgula işlemi size, satın almak istediğiniz alan adı için alternatif alan adı uzantılarına sahip adresleri görüntülemenizi de sağlar. Böylelikle sahip olmak istediğiniz alan adı uzantısı daha önceden tescillenmiş ise alternatiflerini görerek farklı bir uzantı ile alan adına sahip olabilirsiniz. Dünya üzerinde en çok aranan ve tescil edilmek istenen alan adı uzantıları, .com, .net ve .org’tur.

Yeni bir domain tescil ederken, sizden bazı bilgiler istenmektedir. İsim, Soy-isim, telefon numarası ve adresi gibi  iletişim bilgileri. Alan adınızı kaydederken kişisel verilerinizi korumak ve 3. şahıslar ile paylaşılmasını önlemek amacı ile Gizli Whois Servisi kullanarak bu bilgilerinizi gizleyebilirsiniz. TURKTICARET.Net ile tescil edilen alan adı için ücretsiz olarak gizli whois servisi kullanabilirsiniz.

Sorgulama İşlemi Yapılan Alan Adı Nasıl Alınır?

Web sitenize uygun bir ad buldunuz, alan adı sorgulama ile web site isminizi sorguladınız ve almak istediğiniz domain boş durumda. İlk yapmanız gereken işlem  almak istediğiniz alan adını tescil ettirmek ve hosting hizmeti ile beraber satın almak. Bu işleme domain tescil işlemi denilmektedir.

Domain tescil işlemleri belirli bir ücret karşılığında, domain tescil siteleri veya domain hosting firmaları tarafından yapılmaktadır. Domain kaydınızı, uzantılara göre farklılık gösterse de 1 ile 10 yıl aralığında yapabilirsiniz. Tescil süresi bittiğinde alan adınızı yenilemeniz gerekmektedir. Domain Süresi Sorgulama ile alan adlarınızın yenileme sürelerini takip edebilirsiniz. Bizim önerimiz alan adınızı kaybetmek istemiyorsanız en az 3 yıl süre ile tescil etmeniz. Böylelikle alan adınız boşa düşmeyecektir. Domain süresi sorgulama işlemi ile alan adınızın ne kadar süre ile tescil edildiği veya yenileme sürelerine ulaşabilirsiniz.

Sorgulama ve alım işlemlerinden sonra hosting işlemlerinizde halletmeniz gerekmektedir. Hosting, web sitenizin tüm dosyalarının barındırıldığı bir alandır. Hosting alma işlemi yaparken, hosting paketleri ile web siteniz  uyumlu  mu kontrol etmeyi unutmayınız.

Siz de kurumsal veya kişisel web sitenize domain hizmeti almak için, domain sorgulama aracımızı kullanıp domaininizin uygun olma durumunu kontrol edebilir, tescil etmek istediğiniz alan adınız için kaydınızı yaptırabilir ve uzman ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın