Teknoloji Girişimcilik

Adblock Nedir? Ne İşe Yarar?

Reklam engelleyicileri, sorunsuz bir gezinme deneyimi sağlamada ve gizliliğimizi korumada önemli bir rol oynamaktadır. Teknik olarak baktığımızda reklam engelleyicileri reklamları engellemezler. Yani adblock, reklamların tarayıcınıza indirilmesini durdurarak web sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlar ve daha iyi bir tarayıcı deneyimi sunar.

Adblock nasıl çalışır?

Adblock teknolojisi, neyin engelleneceğini ve gizleneceğini veya ziyaret ettiğiniz sayfalarda nelerin görünmesine izin verileceğini belirleyen, filtre listeleri adı verilen basit listelere dayanmaktadır. Bu listeler, sadece bir “izin listesi” veya “engelleme listesi” biçimindeki bir URL listesinden oluşur.

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde adblock, o web sitesinin bu filtre listelerinden birinde olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol eder. Öyleyse, harici içerik isteği engellenir ve reklam web sayfasına indirilmez. Özetle, bu teknoloji ziyaret ettiğiniz web sayfalarında nelerin engellenmesi veya engellenmemesi gerektiğini belirleyen, bu filtre listelerinde oluşturulmuş bir kurallar kümesidir.

Filtre listeleri genellikle reklam engelleyicileri veya reklam şirketlerinin geliştiricileriyle bağlantısı olmayan üçüncü taraf bir topluluk tarafından tutulmaktadır.

adblock nedir ne işe yarar

Adblock Kullanmanın Avantajı

Sayfalar arasında daha kolay gezinme ve daha hızlı bir sayfa indirme süresi gibi birçok avantajlar sağlamaktadır.  3 saniyeden daha uzun bir sayfa yükleme süresinin, ziyaretçi kaybına yol açacağını unutmayın. Adblock chrome gibi tarayıcılarda kullanılabildiği gibi farklı tarayıcılarda da kullanılabilmektedir.

adblock nedir ne işe yarar Dezavantajları

Reklamcılığın olumsuz yönlerini tartışmamıza rağmen, adblock teknolojilerinin de olumsuz yönleri olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Güçlü bir reklam engelleyici, bazı web sitelerini bozabilir ve tarama deneyimini kötü etkileyebilmektedir. Reklam engelleyicileri, web sitelerinde bulunan istenmeyen içeriği engellediğinden, çerezler ve diğer izleme yöntemlerini içeren web sitelerine erişimde bazı yetersizliklere ve tutarsızlıklara neden olabilir. İyi örnekler arama motorları ve geçmişimize ve tercihlerimize dayalı olarak bize ilgili bilgileri ve sonuçları sunmalarını beklediğimiz ve bazen talep ettiğimiz diğer birçok web sitesidir.

Maalesef reklam engelleyicileri, hepimizin alıştığı bu kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Bazı zamanlar da adblock çalışmıyor gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun takibini yapmalı ve gerekli aksiyonları almalısınız.

Çok fazla olumlu olarak algılayamayacağımız bir başka örnek de sosyal ağlardır. Ne yazık ki, sosyal ağlar, web sitelerine bir reklam engelleme açıkken erişmenize izin vermiyor. Bu, sosyal ağların gücü ve hayatlarımızı nasıl şekillendirdikleri konusunda başka bir tartışmaya yol açmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için burayı tıklayın