|
Yardım
   Altınay Şekerleme A.Ş.
| | Müşteri Hizmetleri |
 
   
Kategori
 
 Diğer [46]
 
Firma Profili
Epazaryeri Destek Telefon
Epazaryeri Destek Telefon
Hakkımızda
ALTINAY ÖYKÜ

Altınay firması tarihi ile Kaymak Şeker ve Kaymaklı Lokumun tarihi eş zamanlıdır.
Altınay şekerleme, Afyon’un ve Türkiye’nin ilk Kaymak Şeker ve Kaymaklı Lokum üreticisi unvanına sahiptir.

1900’lü yıllarda, Afyon’da şekerci dükkanı ve imalathanesi bulunan Şekerci Salih Efendi, binlerce yıllık kültürün uzantısı olarak geleneksel akide şekeri, mevlana şekeri ve lokum üretimi yapmaktaydı.

Bir gün, çayla birlikte kullanılan ve adına Taş Şekeri ya da Bergamut şekeri denilen beyaz renkli sert şekeri üretirken, bu şekerin kısa sürede çürüdüğünü ve bozulduğunu farketmiş...

Bunun üzerine şeker hamurunun içine halis süt kaymağı katmayı denemiş ve şekeri kaymakla yoğurarak çok değişik lezzetle yeni ve dayanıklı bir şekerleme türü bulmuş ve adına da Kaymak Şeker demiş.

Ömrü 45 güne kadar uzayan bu tatlı türü Anadolu’da çok sevilmiş ve Türk tatlı kültüründe yöresel bir yer edinmiştir.

Daha sonra Salih Efendi Cumhuriyet döneminde soyadı kanunu ile kaymaklı şekerin mucidi olarak şeker soyadını almış ve Salih Şeker diye kayıtlara geçmiştir.

Salih Şeker, soyadının hakkını verircesine 2. Uluslar arası İzmir Fuarına katılmış ve ürünleriyle altın madalya almıştır. Ayrıca Salih Şeker ve kızları yeni bir tatlı türü daha icat etmişler. Şeker hamurunun içine Kaymak doldurulup, rulo halinde sarılıp kesilerek adına Kaymak dolması denilen yeni bir tatlı türü daha keşfetmişlerdir.

Kaymak kullanımının yörede yaygın olması nedeniyle, geleneksel Türk tatlısı olan lokumun içine Kaymak katılmak suretiyle ilk kaymaklı lokum üretimi de Salih Şeker ve ailesi tarafından gerçekleşmiştir.

Salih Şeker ’in kızları evlenerek Altınay soyadını almışlar ve onların oğulları da dede mesleklerini büyütüp geliştirerek Altınay Şekerleme Sanayi A.Ş. olarak bugüne getirmişlerdir.

Bugün Altınay Şekerleme 40’ ı aşkın üretim çeşidi yelpazesiyle, yıllık 350-400 ton üretim kapasitesiyle Afyon’un ve Türkiye’nin en önemli lokum ve kaymak şeker üreticisidir.

En son modern teknolojiyi kullanarak ve sadece 25-30 kişilik bir personelle elde edilen bu üretim kapasitesi, gelişen iç ve dış Pazar talepleriyle daha da büyüme eğilimine girmiştir.

Altınay şekerleme ürünleri Afyon ili ve çevresinde Altınay’ın kendi perakende mağazaları ile tüketiciye sunulmakta ve ayrıca; Türkiye’nin değişik illerindeki karayolları üzerinde bulunan seçkin firmalar otobüs dinleme tesislerinde satışa sunulmaktadır.

Yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi ve beğeniyle satın alınan Altınay Şekerleme , Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nın üretim izin belgesine sahiptir.Bütün Ürünlerimiz Türk Gıda Kodeksine Uygundur.
İletişim Bilgileri
Adres : Organize San.Böl.107.Sokak / Afyon
Ülke : TÜRKİYE
Satıcı İletişim Bilgileri : Tel:
İş Tel: 272 2235155
Fax: 272 2211417

  Hizmetler E-Pazaryeri Öğretici Demolar Hakkımızda Kısa Yollar  
   
Kullanım Sözleşmesi | Gizlilik | Copyright 2000-2010 TURKTICARET.Net